ABD askeri Travis King Teksas'a geldi: Kuzey Kore dün sınır dışı etmişti

ABD askeri Travis King Teksas'a geldi: Kuzey Kore dün sınır dışı etmişti
Yayınlanma:
A+ A-
Temmuz ayında Kuzey Kore'ye izinsiz geçerek gözaltına alınan ABD'li er Travis King ülkesine geri döndü. King'e ABD ordusunun disiplin cezası verip vermeyeceği henüz belli değil.

Artı Gerçek - ABD ordusunda er olarak görev yapan Travis King, iki ay önce askerlerin yoğun olarak bulunduğu Güney Kore- Kuzey Kore sınırını sürpriz bir şekilde geçmesinin ardından bugün erken saatlerde Teksas'taki ABD askeri üssüne uçakla indi. 23 yaşındaki King, 18 Temmuz'da ağır tahkimatlı sınırda sivil bir tur yaparken Güney'den Kuzey Kore'ye geçmiş ve hemen Kuzey Kore tarafından gözaltına alınmıştı. Kuzey Kore dün ABD'li er King'i sınır dışı etmişti. Washington'ın ülkede diplomatik varlığı olmadığı için ABD'nin Kuzey Kore'deki çıkarlarını temsil eden İsveç hükümeti King'i Kuzey Kore'den alarak Çin'e getirmişti.

AKERİ ÜSTE TIBBİ İNCELEMEDEN GEÇİRİLECEK

CNN'in bir ABD savunma bakanlığı yetkilisine dayandırdığı haberine göre King, bir ABD askeri uçağıyla San Antonio-Fort Sam Houston Ortak Üssü'ne geldi. King'in askeri üste tıbbi incelemeden geçmesi bekleniyor. ABD hükümeti de King'in ülkesine döndükten sonra önce bir değerlendirmeden geçirileceğini, ardından da ailesiyle yeniden bir araya gelebilmesi için yeniden entegrasyon sürecine tabi tutulacağını açıklamıştı.

DİSİPLİN CEZASI ALIP ALMAYACAĞI HENÜZ NET DEĞİL

King'in, ABD Ordusu tarafından disiplin cezasına çarptırılıp çarptırılmayacağı belli değil. Aktif görevdeyken sınırı izinsiz geçmesine rağmen ordu şimdiye kadar King'i asker kaçağı olarak nitelendirmedi. Kuzey Kore ise onun durumunu yasadışı göç olarak değerlendirmiş gibi görünüyor. Kuzey Kore devlet haber ajansı KCNA, King'in Pyongyang'a "eşitsiz ABD toplumu nedeniyle hayal kırıklığına uğradığı" için Kuzey Kore'ye yasadışı yollardan girdiğini söylediğini öne sürmüştü. King, daha önce de Güney Kore'de saldırı suçlamasıyla iki ay hapis yatmış ve 10 Temmuz'da serbest kalmıştı.(DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar