ABD Başkanı Biden, İsrail'de: 'Göründüğü kadarıyla hastaneye saldırıyı diğer taraf düzenledi'

ABD Başkanı Biden, İsrail'e indi. Biden, İsrail Cumhurbaşkanı Herzog, Başbakan Netanyahu ve İsrail'in savaş kabinesiyle görüşecek. Biden Netanyahu ile görüşmesinin başında "Göründüğü kadarıyla (Gazze'deki) hastaneye saldırıyı diğer taraf düzenledi" dedi.

Artı Gerçek - ABD Başkanı Joe Biden, 7 Ekim'de Hamas öncülüğündeki Filistinli grupların "Aksa Tufanı" saldırısında 1300'den fazla kişinin öldürüldüğü İsrail ile dayanışma göstermek ve ardından İsrail'in yaklaşık 3 bin kişiyi misilleme saldırılarında öldürdüğü Gazze'deki savaşla ilgili görüşmelerde bulunmak üzere bugün İsrail'e gitti. Biden, İsrail-Hamas savaşının daha geniş bir bölgesel çatışmaya dönüşmesini engellemek ve Filistinlilere insani yardım ulaştırılmasını teşvik etmeye çalışacak.

Büyük bir güvenlik ekibinin arasında uçaktan inen Biden, pistte İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ile kucaklaştı. Herzog, X sosyal medya platformundan yaptığı açıklamada Biden'a ithafen "Hoş geldiniz Sayın Başkan. İsrail ulusunu koruduğunuz için Tanrı sizi korusun" dedi.

ezgif-3-904d444d2d.jpg

Biden ve Netanyahu baş başa görüştükten sonra Biden, İsrail'in savaş kabinesi üyeleriyle daha geniş bir toplantı yapacak. Beyaz Saray yetkilileri Biden'ın ayrıca ülkenin ilk müdahale ekipleri ve 7 Ekim'de Hamas militanları tarafından düzenlenen sürpriz saldırıda ölen, yaralanan ya da rehin alınanların aile üyeleriyle de bir araya geleceğini söyledi.

NETANYAHU: AÇIK DESTEĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER

Netanyahu açılış konuşmasında şu ifadeleri kullandı: "Bugün buraya geldiğiniz ve bu zor zamanlarda İsrail'e verdiğiniz açık destek için teşekkür etmek istiyorum. Bu destek Amerikan halkının ezici iradesini yansıtmaktadır. Her gün desteğinizi ve en başından bu yana sahip olduğumuz işbirliğinin derinliğini ve genişliğini gördüm; iki ulus arasındaki büyük ittifakın tarihinde gerçekten eşi benzeri görülmemiş bir işbirliği düzeyi. Bu desteği ve İsrail'e kendimizi savunmak için ihtiyaç duyduğumuz araçları sağlama konusundaki kararlı taahhüdünüzü görüyoruz. Bu desteği, düşmanlarımıza kararlılığımızı test etmemeleri yönünde verdiğiniz açık mesajda ve bu sözleri eylemle desteklemek üzere bölgeye gönderdiğiniz iki Amerikan uçak gemisi savaş grubunda görüyoruz ama hepsinden önemlisi Sayın Başkan, dünya bu desteği ve İsrail saldırıya uğradığı andan itibaren gösterdiğiniz ahlaki netliği görüyor. Haklı olarak medeniyet güçleri ile barbarlık güçleri arasına net bir çizgi çektiniz ve komutanların yaptıklarını katıksız bir kötülük olarak tanımladınız. İşte tam da bu. Hamas çocukları ebeveynlerinin gözleri önünde, ebeveynleri de çocuklarının gözleri önünde öldürdü. İnsanları diri diri yaktılar. Kadınlara tecavüz ettiler ve öldürdüler. Askerlerin kafalarını kestiler ve ebeveynlerin çocuklarını sakladıkları gizli yerleri aradılar. Sayın Başkan, canavarlar saklandıkları yerleri keşfettiklerinde, bulduklarında o küçük çocukların son anlarında yaşadıkları korku ve paniği bir hayal edin."

BIDEN: HASTANE SALDIRISINI DİĞER TARAF YAPMIŞ GİBİ GÖZÜKÜYOR

"Hamas'ın IŞİD'i daha akılcı gösteren vahşetler ı̇şledı̇ğı̇nı̇" söyleyen Biden, ABD'nin" İsraı̇l'ı̇n kendı̇nı̇ savunması ı̇çı̇n gerekenlere sahı̇p olmasını sağlayacağını" belirtti. "Gazze'dekı̇ El Ehli hastanesindeki patlamadan üzüntü ve öfke duyduğunu" söyleyen Biden hastanedeki katliama "dı̇ğer tarafın" neden olduğunu iddia ederek İsrail'e yönelik suçlamalara karşı durdu. Biden "Göründüğü kadarıyla hastaneye yapılan saldırıyı diğer taraf düzenledi siz (İsrail) değil. Ancak bir çok insan emin değil" ifadelerini kullandı.

ÜRDÜN'DEKİ DÖRTLÜ TOPLANTI İPTAL EDİLMİŞTİ

Biden'ın Ürdün'de Arap liderlerle bir araya gelme planları, Gazze Şeridi'ndeki Ehli hastanesinde meydana gelen patlamada yüzlerce kişinin öldüğünün açıklanmasının ardından iptal edilmişti. Beyaz Saray, ABD, Mısır ve Filistin’in katılımıyla Ürdün’de planlanan dörtlü zirvenin, Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas’ın, Gazze’deki hastaneye yapılan saldırıdan sonra 3 gün yas ilan etmesi nedeniyle tarafların "ortak kararıyla" iptal edildiğini duyurmuştu. Biden’ın hastane saldırısından sonra Ürdün Devlet Başkanı Kral Abdullah ile konuştuğunu belirten Ulual Güvenlik Sözcüsü John Kirby, "Her ikisi de özellikle Başkan Abbas'ın 3 günlük yas için evine dönmek istediğini açıkça belirtmesi nedeniyle bu toplantıyı erteleme konusunda hemfikirdi. Bu ortak alınan bir karardı" ifadelerini kullandı.

'ZOR SORULAR SORACAK'

Beyaz Saray, ABD Başkanı Joe Biden'ın Tel Aviv'e yapacağı ziyarette, "gerçek bir dost olarak" İsrailli liderlere "zor sorular" yönelteceğini söyledi.Kirby, Biden'ın İsrailli liderlere "zor sorular" yönelteceğini ancak üslubunun, "tehditkar veya düşmanca değil, gerçek bir dost" gibi olacağının altını çizdi.

'31 AMERİKALI ÖLDÜ'

Öte yandan Kirby, İsrail-Filistin çatışmaları sırasında 31 ABD vatandaşının hayatını kaybettiğini, 13'ünün ise halen kayıp olduğunu bildirdi. Dışişleri Bakanı Anthony Blinken'ın Gazze'ye insani yardım ulaştırmak için diplomatik çabalarına da dikkati çeken Kirby, bölgeye yardım ulaştırma konusunda iyimser olduklarını söyledi. Kirby, Biden'ın dönüş yolunda, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile telefon görüşmesi yapmayı planladığını sözlerine ekledi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar