ABD Dışişleri Bakanı Blinken: Türkiye'nin F-16'ları alması gerektiğine inanıyoruz

ABD Dışişleri Bakanı Blinken: Türkiye'nin F-16'ları alması gerektiğine inanıyoruz
Yayınlanma:
A+ A-
ABD Dışişleri Bakanı Blinken, 'Türkiye'nin, yenilenmiş F-16'ları ve mevcut F-16'lar için modernizasyon paketini alması gerektiğine inanıyoruz. Bunun NATO için önemli olduğunu düşünüyoruz' dedi.

Artı Gerçek - ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde konuştu.

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde konuşan Blinken'a, F-16 uçaklarının Türkiye'ye satışı ve Joe Biden yönetiminin Türkiye'nin bu F-16'ları "ABD'nin müttefikleri ve ortaklarına karşı kullanılmadığından emin olmak için attığı adımlar" soruldu.

Blinken, "Türkiye'nin, yenilenmiş F-16'ları ve mevcut F-16'lar için modernizasyon paketini alması gerektiğine inanıyoruz. Bunun NATO için, ittifak için önemli olduğunu düşünüyoruz" cevabını verdi.

Öte yandan, NATO müttefikleri arasındaki gerilimlerin azaltılması ve gerilime neden olacak eylem veya retorikten kaçınılması için çalıştıklarını ifade eden Blinken, şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye, Yunanistan veya başka bir NATO müttefikiyle ilgili çabalarımızın odak noktası, tam olarak birbirleriyle uyumlu olmaları için ihtiyaçları olan ekipman ve teknolojiye sahip olmalarını sağlamaktır. Aynı zamanda, tabii ki aralarındaki herhangi bir anlaşmazlık varsa, sağladığımız herhangi bir ekipman veya teknolojinin bu anlaşmazlıklarda kullanılmamasını sağlıyoruz." (AA)

Öne Çıkanlar