Çin, ABD'nin Pasifik'teki karasularını ihlâl ettiğini iddia etti

Çin, ABD'nin Pasifik'teki karasularını ihlâl ettiğini iddia etti
Yayınlanma:
A+ A-
ABD'nin Çin'i çevreleme politikası sebebiyle Pasifik'te zaman zaman tırmanan gerginliğe dair yeni bir gelişme yaşandı. Çin, ABD'nin Pasifik'teki karasularını ihlâl ettiğini iddia etti, ABD ise iddiayı reddetti.

Artı Gerçek - Çin Halk Kurtuluş Ordusu Güney Cephesi Komutanlığı'ndan yapılan açıklamada, ABD donanmasına ait ArleighBurke sınıfı güdümlü füze muhribi USS Milius'un, Çinlilerin "Şişa" olarak adlandırdığı Spartly Adaları yakınında "kara sularına izinsiz olarak girdiği" duyuruldu.

ÇİN'DEN EGEMENLİK VURGUSU

Çin deniz ve hava kuvvetlerinin gemiyi uyararak bölgeden 'çıkardığı' vurgulandı. Açıklamada, geminin faaliyetinin barış ve istikrara zarar verdiği belirtilerek Çin ordusunun "daima teyakkuzda olduğu" ve "ulusal egemenliği ve güvenliği korumak için gereken her tedbiri alacağının" altı çizildi.

ABD İDDİAYI REDDETTİ

Öte yandan, ABD'nin Pasifik'teki 7. Filosu ise, yaptığı açıklamada, Çin ordusunun ABD savaş gemisinin bölgeden çıkardığı iddiasını reddetti. USS Milius'un, bölgeden çıkarılmadığı, Güney Çin Denizi'nde rutin operasyonunu sürdürdüğü belirtilen açıklamada, "ABD silahlı kuvvetleri, uluslararası hukukun izin verdiği her yerde uçmayı, yelken açmayı ve operasyon yapmayı sürdürecektir" ifadeleri kullanıldı.

YILLARDIR SÜREN EGEMENLİK 'TARTIŞMASI'

Güney Çin Denizi'nde kıyıdaş ülkeler arasında egemenlik ihtilafına konu olan Spartly Adaları'nın büyük bölümü Çin'in kontrolünde bulunuyor. Çin, ilk kez 1947'de yayımladığı haritaya dayanarak Güney Çin Denizi'nin yüzde 80'inde hak iddiasında bulunuyor. Deniz altı kaynakları açısından zengin bölgedeki hak iddiaları başta Filipinler olmak üzere Vietnam, Brunei ve Malezya gibi kıyı komşusu ülkelerle egemenlik ihtilafına yol açıyor. Pekin yönetiminin egemenlik iddialarına dayanarak bölgedeki ihtilaflı adalarda üsler inşa etmesine, askeri kapasitesinin yanı sıra sivil gemi filolarıyla varlık göstermesine, bölge ülkeleri ve ABD karşı çıkıyor. (AA)

Öne Çıkanlar