ABD güçleri Şengal'de konuşlandı

ABD güçleri Şengal'de konuşlandı
ABD ordusuna bağlı bir büyük bir askeri birliğin Çil Meran ve Şengal Dağı'na konuşlandığı belirtildi.

Peşmerge kaynaklarından edinilen bilgilere göre ABD ordusuna bağlı bir birlik Şengal Dağı sınırına giderek, Çil Meran ve Şengal Dağı'na konuşlandı. ABD askerlerinin bölgede yeni bir askeri üs kurduğu belirtiliyor. 

Sputnik'ten Hikmet Durgun'a konuşan Peşmerge Güçleri Şengal Basın Sözcüsü Xelil Şivan, ABD askerlerinin üstlenmesiyle ilgili şu bilgileri verdi:

"ABD askerleri Güney-Rojava sınırlarındaki Domiz askeri üssüne yerleşti. Ardından ise Şengal Dağı'nın Çil Meran bölgesine konuşlandı. ABD askerleri askeri araçlarla gelip bölgeye konuşlandılar. Büyük bir askeri güçle geldiler. Askerleri burada fazla sayıda. ABD, Çıl Meran'da askeri üs kuracak. Çıl Meran'da Irak ordusu daha önce Saddam Hüseyin'in emriyle İsrail'e 39 füze atmıştı. Çıl Meran'da Ezidilere ait büyük bir mezar da bulunuyor. Bölgedeki ABD askerlerinin hareketliliği devam ediyor."

Şengal bölgesinde olan Haşdi Şabi yetkilileri ise ABD'nin bölgede askeri üs kurarak, Haşdi Şabi milislerini sınırlandırmak maksadını güttüğünü söylüyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar