ABD-Güney Kore ortak askeri tatbikatına tepki: Kuzey Kore iki kısa menzilli füze fırlattı

ABD-Güney Kore ortak askeri tatbikatına tepki: Kuzey Kore iki kısa menzilli füze fırlattı
ABD ve Güney Kore'nin son beş yılın en büyük ortak askeri tatbikatına başlaması Kuzey Kore'nin tepkisini çekiyor. Tatbikattan önce iki stratejik seyir füzesi fırlatan Pyongyang yönetimi bugün de iki kısa menzilli füze fırlattı.

Artı Gerçek - Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı, Kuzey Kore'nin yeni balistik füze denemelerinin, güneybatıdaki Jangyon bölgesinden yerel saatle 07.41 ve 07.51'de yapıldığını açıkladı. İki kısa menzilli balistik füzenin (SRBM), havada 620 kilometre yol alarak Japon Denizi'ne düştüğü duyuruldu.

Japonya Savunma Bakanı Hamada Yasukazu, söz konusu füzelerin Japon ulusal münhasır ekonomik bölgesi dışına düştüğünü söyledi. Japonya Başbakanı Kişida Fumio, yaptığı açıklamada, füzelerin düştüğü bölgede seyir halindeki unsurlarda hasar oluşmadığını açıkladı. Kabine Baş Sekreteri Matsuno Hirokazu, "çeşitli tipteki füze ve nükleer silah denemeleriyle Pyongyang yönetiminin bölgede provokasyonlarını artırabileceğini" söyledi.

ABD-GÜNEY KORE DÜN 'ÖZGÜRLÜK KALKANI' TATBİKATINA BAŞLAMIŞTI

Denemenin, Güney Kore ile ABD ordularının dün başlattığı ve 23 Mart'a kadar sürmesi planlanan "Özgürlük Kalkanı 23" tatbikatından sonra yapılması dikkati çekti. Son beş yılın en büyüğü olan tatbikata ilişkin Güney Kore'nin açıklamasında, "Bu, Güney Kore'yi, Kuzey'in olası saldırganlığına karşı savunmak için tasarlanmış ortak harekat planına dayalı tatbikat" ifadesi kullanılmıştı.

2023-03-12t221951z-1396773440-rc2lsz9h4c3c-rtrmadp-3-northkorea-missiles.jpg
Kuzey Kore'nin denizaltıdan fırlattığı stratejik seyir füzelerinden biri /Reuters

Kuzey Kore Güney Kore ve ABD'nin ortak tatbikatı başlamadan önce 12 Mart'ta bir denizaltıdan iki adet "stratejik seyir füzesini" fırlatmıştı. Stratejik ifadesi nükleer başlık takılabilme kapasitesine sahip füzeler için kullanılıyor. Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ayırca geçen hafta ordudan "gerçek bir savaşa" hazır olmasını istemiş ve ordunun bu amaçla "caydırmak ve karşılık vermek için'" tatbikatlarını yoğunlaştırması talimatını vermişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar