Güney Kore, Kuzey Kore'yi yeniden 'düşman' ilan etti

Güney Kore, Kuzey Kore'yi yeniden 'düşman' ilan etti
Kuzey Kore'nin balistik füze denemeleri sebebiyle bölgede yükselen tansiyon Güney Kore'nin resmi raporlarına da yansıdı. Savunma Bakanlığı, 2018'den bu yana ilk kez Kuzey Kore için 'düşman' ifadesini kullandı.

Artı Gerçek - Güney Kore, komşusu Kuzey Kore için altı yıldır kullanmadığı 'düşman' tanımlamasına geri dönüş yaptı. Yerel medya kaynaklarına göre, Güney Kore Savunma Bakanlığı'nın iki yılda bir yayımladığı raporda, Kuzey Kore için 'Düşmanımız' ifadesine yer verildi. Kuzey Kore'nin kendilerini 'su götürmez düşman' diye nitelendirdiği hatırlatılan raporda, "Nükleer programından vazgeçmeyen ve askeri tehdit oluşturmayı sürdüren Kuzey Kore rejimi ve ordusu bizim düşmanımızdır" ifadesine yer verildi. Savunma Bakanlığı raporunda, en son 2018'de Kuzey için "düşman" ifadesi kullanılmıştı. Raporda, Japonya için ise 'yakın komşu' tanımlaması yapıldı.

KUZEY KORE'NİN BALİSTİK FÜZE DENEMELERİ TANSİYONU YÜKSELTTİ

Güney Kore, ilk olarak 1995'te kuzeydeki komşusundan 'düşman' olarak bahsetmiş, bu tanımlamayı 2004'te 'açık askeri tehdit' olarak değiştirmişti. Güney Kore, Moon Jae-in'in başkanlığı döneminde (2017-2022) iki ülke arasındaki ilişkilerde yaşanan yumuşama nedeniyle 'düşman' ifadesini resmi raporlarından çıkarmıştı.

Kuzey Kore'nin geçen yıl yaptığı füze denemeleri ve Güney Kore ile ABD'nin ortak askeri tatbikatı, bölgedeki tansiyonu tekrar yükseltmişti. Doğu ve batı yönlerine çeşitli tip ve menzillerde toplam 90'ı aşkın füze fırlatan Pyongyang yönetimi, kasım başında sadece bir günde 23 füze ateşledi. Pyongyang, 2023'ün ilk saatlerinde de balistik füze denemesi yapmıştı. (AA)

Öne Çıkanlar