ABD ordusu tam bir yıl sonra kabul etti: Suriye'de Kaide lideri diye öldürdüğümüz aslında sivildi

ABD ordusu tam bir yıl sonra kabul etti: Suriye'de Kaide lideri diye öldürdüğümüz aslında sivildi
CENTCOM, İdlib'de Kaide'nin üst düzey lideri diye bir sivili öldürdüğünü açıklama lüzumunu bir yıl sonra ifa etti.

Artı Gerçek - ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), tam bir yıl önce Suriye'nin kuzeybatısında cihatçıların kontrolündeki İdlib'e düzenlediği insansız hava aracı saldırısında, bir sivili yanlışlıkla El Kaide'nin üst düzey lideri olarak tanımlayarak öldürdüğünü açıkladı:

"3 Mayıs 2023'te ABD, Kuzeybatı Suriye'de El Kaide'nin üst düzey bir liderini hedef alan tek taraflı terörle mücadele hava saldırısı düzenledi. Hava saldırısından kısa süre sonra, saldırının sivil kayıplarla sonuçlanmış olabileceği yönünde haberler ortaya çıktı. Soruşturma, ABD güçlerinin amaçlanan El Kaide hedefini yanlış tanımladığını ve onun yerine Lufti Hasan Masto adında bir sivilin vurularak öldürüldüğünü belirledi."

SORUŞTURMA KASIM 2023'TE TAMAMLANDI

Açıklamada Kasım 2023'te tamamlanan soruşturmada müfettişlerin 40'tan fazla tanıkla görüştüğü ve hem gizli hem de gizli olmayan materyalleri incelediği aktarıldı. Soruşturmanın, saldırının silahlı çatışma hukukuna ve Pentagon politikalarına uygun gerçekleştirildiği sonucuna varıldığı, ancak iyileştirilebilecek çeşitli sorunları da ortaya çıkardığı belirtildi. CENTCOM'un saldırının sivillere verdiği zararı kabul ettiği ve üzüntü duyduğu dile getirildi.

SALDIRIDAN İKİ HAFTA SONRA SİVİL VURULDUĞU NETLEŞMİŞTİ

Geçen yılın mayıs ayı ortalarında Washington Post'a konuşan adı açıklanmayan iki Pentagon yetkilisi, 3 Mayıs saldırısında Kaide lideri öldürdüklerinden artık emin olmadıklarını söylemişti.

KAİDE BAĞLANTISI OLMAYAN ÇOBAN VE DUVAR USTASI

Öncesinde Amerikan SİHA saldırısında öldürülen kişinin ailesi, kurbanın Lütfü Hasan Misto olduğunu, 56 yaşında, 12 çocuk babası Misto'nun çobanlık yaptığını, duvar ustası olarak da çalıştığını ve Kaide'yle bağlantısının bulunmadığını belirtmişti.

Kaide'nin Suriye kolu Nusra Cephesi'nin sivil savunma birimi Beyaz Miğferler de olay yerine giderek öldürülen kişinin Misto olduğunu tespit ettiğini duyurmuştu. (Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar