ABD, Rusya ve SDG Türkiye sınırında aynı karede

ABD, Rusya ve SDG Türkiye sınırında aynı karede
Yayınlanma:
A+ A-
Moskova-Washington geriliminin Ukrayna'da tırmandığı bir dönemde, iki ülkenin sahadaki askerleri Suriye'de 'rastlaştı'. Türkiye sınırına 6 kilometre mesafedeki Kahtaniye'de, Amerikan ve Rus askerleri ile SDG mensupları birlikte poz verdi.

Artı Gerçek - Rusya ile ABD'nin Ukrayna üzerinden restleşmesi sürerken, iki ülkenin askerleri arasında Suriye'de dikkat çekici bir 'karşılaşma' yaşandı. Suriye'nin Haseke vilayetinin Kahtaniye beldesinde Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile ortak devriye yapan ABD askerleri, karşılaştıkları Rus askeri konvoyu ile selamlaşıp birlikte fotoğraf çektirdi.

Olay, Türkiye-Suriye sınırına 6 kilometre uzaklıktaki Kahtaniye'de dün (cumartesi) meydana geldi. Fransız haber ajansı AFP'nin foto muhabiri Delil Süleyman'ın görüntülediği karşılaşmada, Amerikan ve Rus askerleri ile SDG mensupları birlikte poz verdi.

ABD askerlerinin, Ukrayna'daki savaşta Rusya'nın sembolü haline gelen 'Z' harfinin yazılı olduğu bir tankla aynı kareye girmesi ve Rus askerleriyle el ele poz vermesi dikkat çekti.

'BAŞKENTLERDEKİ SÖYLEMLERE RAĞMEN...'

ABD liderliğindeki IŞİD ile Mücadele Uluslararası Koalisyonu'nun eski sözcüsü Myles Caggins de aynı kareleri, "Bu sırada... Suriye'nin kuzeydoğusunda... ABD, koalisyon, Rus ve SDG güçleri yol kenarında dostane bir rastlaşma yaşadı (8.10.2022). Başkentlerdeki söylemlere rağmen, askerler arasında benzersiz bir yakınlık var" yorumuyla paylaştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar