Pelosi: Çin'in Tayvan'ı tecrit etmesine izin vermeyeceğiz

Pelosi: Çin'in Tayvan'ı tecrit etmesine izin vermeyeceğiz
Yayınlanma:
A+ A-
ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi, ‘Çin, ziyaretimi askeri tatbikatlar düzenlemek için bahane olarak kullandı’ açıklaması yaptı. Ülkesinin Tayvan’ı destekleyeceğini ifade etti.

Fotoğraf: AP / Tayvan’da Pelosi’nin ziyareti için asılmış bir ilan panosu


Tayvan ziyaretine ilişkin açıklama yapan ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Çin'in bu ülkeyi tecrit etmesine ve ada çevresindeki askeri tatbikatlarının ‘yeni normale’ dönüşmesine izin vermeyeceklerini açıkladı.

Pelosi, Tayvan'ı da kapsayan Asya turu dönüşü ABD'de yaptığı ilk açıklamada, Tayvan'a, demokrasiyi desteklemek ve Çin'in adayı tecrit edemeyeceğini göstermek için gittiğini belirtti. Washington'da düzenlediği basın toplantısında konuşan Pelosi, delegasyonunun Tayvan'ı ziyareti nedeniyle "çok gurur" duyduğunu dile getirdi. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı, "Çin, ziyaretimi askeri tatbikatlar düzenlemek için bahane olarak kullandı" dedi.

Pelosi'yle birlikte Tayvan'a giden Amerikan heyetinden, Temsilciler Meclisi üyelerinden Gregory Meeks de BBC'ye yaptığı açıklamada, ziyaret nedeniyle hiçbir üzüntüsü olmadığını söyledi. Meeks, "ABD'nin dostlarına sırt çeviremeyeceğini göstermek önemliydi" dedi.

NE OLMUŞTU?

Çin, ABD Temsilciler Meclisi temsilcilerinin Tayvan ziyaret etmesine büyük tepki göstermiş ve ada çevresinde bugüne kadarki en kapsamlı askeri tatbikatlarını düzenlemişti.

Tayvan da bunun üzerine tatbikata başlamış, Tayvan Dışişleri Bakanı Joseph Vu, Çin'in son tatbikatlarıyla adayı işgale hazırlandığını iddia etmişti.

Çin, Tayvan'ı, yeniden Pekin'in kontrolü altında olacak ayrılıkçı bir eyalet olarak görüyor.

Tayvan ise kendisini, anayasası ve demokratik yollardan seçilmiş liderleriyle bağımsız bir ülke olarak tanımlıyor.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping daha önce "Tayvan ile yeniden birleşmenin gerçekleşmesi gerektiğini" söylemiş ve bunu başarmak için güç kullanımı ihtimalini dışlamamıştı.

İlgili Haberler