ABD'den Türkiye'ye: Suriye'nin kuzeyine operasyonu engelleriz

ABD'den Türkiye'ye: Suriye'nin kuzeyine operasyonu engelleriz
ABD Savunma Bakanı Mark Esper, 'Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine operasyon düzenlemesi kabul edilemez' dedi.

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanı Mark Esper, Suriye'nin kuzeyine düzenlenecek olası harekata ilişkin açıklamalarda bulundu.

Esper, "Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine operasyon düzenlemesi kabul edilemez" ifadelerini kullandı. Savunma Bakanı, "Ankara ile anlaşmaya varmayı umuyoruz" dedi.

Tokyo ziyaretinde konuşan ABD’li bakan, ‘Türkiye’nin sınır ötesinde tek taraflı adımlarını engelleyeceklerini’ belirtti. "Türkiye’nin tek taraflı bir adımını kabul edilemez bulduğumuz açık" diyen Esper, "Yaptığımız şey, ABD, Türkiye ve Suriye Demokratik Güçleri’nin Suriye’nin kuzeyinde paylaştığı karşılıklı çıkarlara zarar verecek tek taraflı sınırötesi adımları engellemek" dedi.

ABD’li bakan, Ankara’da şu an yapılmakta olan heyetler arası görüşmede bir anlaşma sağlanacağından umutlu olduğunu’ da ekledi.

ANKARA’DA MASADA NELER VAR?

Amerikan gazetesi Washington Post dün yayımladığı bir haberde, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) kontrolündeki bölgeye Türkiye’nin askeri harekât düzenlememesi için son bir girişim başlatacağını öne sürmüştü. Haberde, Amerikan yönetiminin ‘Türkiye’nin iki hafta içinde böyle bir adım atmasını beklediği’ belirtilmiş ve Ankara’da yapılacak görüşmede harekâtı önlemek için ‘son bir teklif’te bulunacağı iddia edilmişti.

Amerikalı yetkililere dayandırılan haberde, Türkiye’ye sunulacak önerinin bazı maddeleri şöyle sıralanmıştı:

ABD ile Türkiye’nin, Suriye-Türkiye sınırında yaklaşık 14.5 kilometre (dokuz mil) derinliğinde ve 140 kilometre (87 mil) uzunluğunda bir bölgede ortak operasyon düzenlemesi,

‘Kürt savaşçıların bu bölgeden çıkarılması’,

Bu bölgedeki Kürt mevzilerinin ortadan kaldırılması,

Sonrasında ABD ile Türkiye’nin bu bölgede ortak devriye düzenlemesi. (HABER MERKEZİ)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar