ABD üniversitelerinde ifade özgürlüğü krizi: Antisemitizmle suçlanan UPenn rektörü Liz Magill istifa etmek zorunda kaldı

ABD üniversitelerinde ifade özgürlüğü krizi: Antisemitizmle suçlanan UPenn rektörü Liz Magill istifa etmek zorunda kaldı
Dünyanın en iyi üniversitelerinden biri sayılan UPenn'in rektörü Liz Magill, antisemitizm tartışması sonucunda istifa etmek zorunda kaldı. Magill, geçen hafta Kongre oturumunda ifade özgürlüğünü savunduğu için antisemitizm eleştirisine tutulmuştu.

Artı Gerçek - İsrail'in Gazze'deki ayrım gözetmeyen saldırılarına karşı Filistinlilerle dayanışma gösterisi düzenleyen üniversite öğrencilerinin okul yönetimleri tarafından bastırılmaya çalışıldığı ABD'deki ifade özgürlüğü ve akademik özgürlük tartışması derinleşiyor. Ülkenin en eski ve en prestijli yüksek öğrenim kurumlarından Pennsylvania Üniversitesi'nin (UPenn) rektörü Liz Magill, okuldaki protestolara yaklaşımından ötürü antisemitizmle suçlanmasının ardından istifa etti.

Magill'in istifası, Harvard ve MIT rektörleri ile birlikte "kampüste antisemitizme izin verme" iddiasıyla Kongre'de verdikleri ifadenin İsrail yanlısı çevrelerin tepkisini çekmesi ve UPenn'in 100 milyon dolarlık bir bağışı kaybetme tehdidine maruz kalması sonrası geldi.

MÜTEVELLİ HEYETİ BAŞKANI DA REKTÖRÜ SAVUNDU

ABD'nin en prestijli okullarının yer aldığı Sarmaşık Ligi'ndeki UPenn'in rektörünün istifası İsrail yanlısı çevrelerce memnuniyetle karşılandı. Çok sayıda akademisyenin de dahil olduğu binlerce kişi ise sosyal medyada ifade özgürlüğünün kısıtlandığı vurgusuyla yaşananlara tepki gösterdi. UPenn'in mütevelli heyeti başkanı Scott Bok'un da, Magill'e destek vererek görevini bırakması dikkat çekti.

KONGRE'DE 'BAĞLAM' YANITI VERİNCE...

Magill'in istifası, geçen hafta Kongre'de Harvad ve MIT'den meslektaşları ile birlikte katıldığı oturumdaki açıklamaları üzerine yapılan baskının sonucunda geldi. Upenn rektörü, öğrenci eylemlerine dair soruları yanıtlarken, Cumhuriyetçi Kongre üyesi Elise Stefanik'in "Yahudilerin soykırıma uğratılması çağrısının yapılması sizin üniversitenizin zorbalık ve taciz ile ilgili kurallarını ihlal ediyor mu?" çıkışıyla karşı karşıya kaldı.

Magill yanıtında, bu durumun "bağlamına göre değişeceğini" söyledi; "söz konusu çağrının eyleme dökülmesi halinde" kuralları ihlal edeceğini vurgulayarak ifade özgürlüğü imasında bulundu. Harvard ve MIT'den meslektaşları Claudine Gay ve Sally Kornbluth da benzer yanıtlar verdi. Ancak bu oturumun ardından üç rektör de, Yahudilere yönelik soykırım çağrısını açıkça reddedip kınamadıkları için eleştirilmeye başlandı.

YENİ VİDEO YAYINLADI: SADECE İFADE CEZALANDIRILAMAZ

Magill, eleştirilerin ardından hafta içinde yeni bir video paylaşarak, Yahudilere karşı soykırım çağrılarını açık ve kesin bir dille kınadı. UPenn rektörü, Kongre'de söz konusu soru kendisine yöneltildiğinde soykırıma değil, ABD Anayasası'nın ifade özgürlüğünü garanti altına alan ve sadece ifadenin cezalandırılmamasını öngören temellerine odaklanmış olduğunu söyledi; "Açık konuşmak istiyorum; Yahudi halkına karşı soykırım çağrısı yapmak taciz veya sindirme anlamına gelecektir" dedi.

100 MİLYON DOLARLIK BAĞIŞ RİSKE GİRDİ

Ancak bu video tepkileri yatıştırmadı. Magill'in "özürü" yetersiz bulunurken, ABD'de Beyaz Saray'ın yanı sıra çok sayıda siyasetçiden de eleştiri geldi. Okulun en önemli bağışçılarından Stone Ridge Holdings "rektör istifa etmezse 100 milyon dolarlık bağışı geri çekecekleri" tehdidinde bulundu. Magill dün akşam mütevelli heyetinin kendisine ilişkin tartışmayı ele alacağı toplantıdan önce istifa kararını açıkladı.

MÜTEVELLİ HEYETİ BAŞKANI: MAGILL ANTİSEMİTİST DEĞİL

Rektörün kararını duyuran mütevelli heyeti başkanı Scott Bok'un da görevinden ayrılacağını açıklaması dikkat çekti. Bok, Magill'i savunduğu ve okulun ona yeterince destek vermediğini belirttiği açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Dünya bilmeli ki Liz Magill, ekibi tarafından çok sevilen, çok iyi bir insan ve yetenekli bir lider. Kendisi hiçbir şekilde antisemitik değil." Bok, Magill'in Filistin yanlısı öğrenci eylemleri konusunda "aylardır durmak bilmeyen dış saldırılardan yorgun düştüğünü", Kongre oturumunda kendisi gibi davranmadığını, okulun avukatlarının düşmanca bir ortamda soru yanıtlayacağı için kendisini "fazla" hazırlaması sonucunda "Ahlaki bir soruya yasal bir yanıt verdi ve bu yanlıştı" dedi.

Magill'i Kongre'de sıkıştıran Cumhuriyetçi Stefanik ise istifa haberinin ardından "Biri gitti, ikisi kaldı" diyerek Harvard ve MIT rektörlerini hedef almayı sürdürdü.

upenn-magill2.jpg

İsrail lobisinin en güçlü olduğu ülkelerden biri olarak ABD'de, Gazze'deki saldırılara karşı öğrenci protestoları 7 Ekim'den bu yana tartışma konusu. "Nehirden denize özgür Filistin" sloganını yasaklama çabaları, Yahudi öğrencilerin artan antisemitizm ve saldırılar nedeniyle şikayetleri ve bağışçıların baskısı, ülkede son yıllarda görülmemiş bir ifade özgürlüğü ve akademik bağımsızlık tartışmasına yol açtı.

Magill, İsrail'e yönelik Hamas saldırılarının öncesinde de, eylül ayında bir Filistin sanat festivaline izin verdiği ve katılımcılardan bazılarının geçmişte antisemitizmle suçlanmış olması nedeniyle bazı çevrelerin tepkisini çekmişti. Emekli bir federal yargıcın kızı olan, geçmişte Stanford Üniversitesi Hukuk Fakültesi başkanlığı ve Virginia Üniversitesi'nde üst düzey idarecilik gibi görevler üstlenmiş olan Magill, UPenn'deki görevine geçen sene başlamıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar