ABD ve İngiltere'den İran'a yeni yaptırım: Listede Türkiye merkezli bir şirket de var

ABD ve İngiltere'den İran'a yeni yaptırım: Listede Türkiye merkezli bir şirket de var
ABD ve İngiltere, Şam'daki Büyükelçiliği'ne saldıran İsrail'e düzenlediği misilleme gerekçesiyle İran'a yeni yaptırımlar açıkladı. Ülkenin İHA ve çelik sanayisini hedef alan yaptırım listesinde, Türkiye merkezli bir şirket de bulunuyor.

Artı Gerçek - İsrail'in İran'ın Şam Büyükelçiliği yerleşkesine hava saldırısı düzenleyip Devrim Muhafızları komutanlarını öldürmesine insansız hava araçları (İHA) ve füzelerle misilleme yapan Tahran yönetimine ABD ve İngiltere'den yeni bir tur yaptırım geldi. ABD Hazine Bakanlığı'nın açıkladığı yaptırımlar, İran'ın İHA ve çelik sanayinin yanı sıra otomobil şirketlerini hedef alıyor. Buna göre ABD, İran'ın İHA sanayinde faaliyet gösteren 16 şahıs ile iki varlığı yaptırım listesine aldı.

Listede, İran'ın en büyük çelik üreticilerinden biri olan Huzistan Çelik Şirketi'ne (KSC) üretim malzemesi sattığı veya bu şirketten alım yaptığı belirtilen beş firma da yer aldı. Söz konusu firmalar arasında, Türkiye merkezli "HSF Dış Ticaret Limited Şirketi" de bulunuyor. ABD Hazine Bakanlığı'nın açıklamasında, bu şirketin 2022-2023 arasında İran'ın Huzistan Çelik Şirketi'nden (KSC) on milyonlarca dolarlık çelik ürünü satın aldığı savunuldu.

Aynı zamanda, İranlı otomobil üreticisi Bahman Group'un üç iştiraki de, Devrim Muhafızları'na malzeme desteği verdiği gerekçesiyle hedef alındı.

İNGİLTERE DEVRİM MUHAFIZLARINI DA HEDEF ALDI

İnglitere ise İran Genelkurmay Başkanlığı ve Devrim Muhafızları ordusu da dahil olmak üzere İran'ın askeri varlıklarını hedef aldı. İngiltere'nin listesinde toplamda 13 varlık ve şahsın bulunduğu belirtildi. (DIŞ HABERLER)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar