ABD'de soğuk algınlığına yakalanan çocuk sayısında görülmemiş artış

ABD'de soğuk algınlığına yakalanan çocuk sayısında görülmemiş artış
Yayınlanma:
A+ A-
ABD'de gribe yakalanan çocuk sayısındaki artış sebebiyle hastanelerin kapasitesi yetersiz kalıyor. Uzmanlar, aileleri çocuklarına grip aşısı yaptırmaları konusunda uyardı.

Artı Gerçek - ABD'de solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanan çocukların sayısında görülen artış, hastanelerin kapasitesini zorlamaya başladı. Sık görülen bir tür soğuk algınlığı virüsü olan Respiratuar Sinsisyal Virüs (RSV) özellikle çocuk ve yaşlılarda ağır seyreden vakalara sebep oluyor. Amerikan Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri'nin (CDC) derlediği güncel verilere göre, bazı bölgelerde vaka sayılarındaki artış, olağan mevsimsel vaka sayılarını aşmak üzere.

VAKA SAYILARI GEÇEN YILIN ZİRVESİNE YAKLAŞTI

CDC'nin açıkladığı verilere göre, son haftalarda RSV vakaları ülke genelinde artış gösteriyor. PCR testlerinin sonuçları, son iki aydaki artışın üç kattan fazla olduğuna işaret ediyor. Bu, vaka sayılarının bir önceki yılın zirvesine yaklaştığı anlamına geliyor.

SAHRA HASTANESİ KURULABİLİR

CNN'e konuşan Connecticut Çocuk Hastanesi yetkilisi Monica M. Buchanan, RSV şikayetiyle hastanelerine başvuran çocukların sayısında hızlı bir yükseliş görüldüğünü belirtti. Buchanan, yetkili makamlarla hastane bahçesine bir sahra hastanesi kurulması için görüşmelerin sürdüğünü sözlerine ekledi.

BOŞ YATAK KALMADI

Öte yandan, aynı hastanenin başhekim yardımcısı Dr. Juan Salazar, CNN'e yaptığı açıklamada, hastanede boş yatak kalmadığını ve çocukların daha önce görülmemiş bir hızla hastaneye başvurmaya devam ettiğini dile getirdi. Son 10 günde 100 çocuğun RSV şikayetiyle hastaneye başvurduğunu sözlerine ekleyen Salazar, "25 yıldır bu hastanede çalışıyorum, daha önce vaka sayılarında böyle bir yükseliş görmedim" dedi.

UZMANLAR GRİP AŞISINI ÖNERİYOR

ABD'nin Covid pandemisinden çıkmakta olduğunu, daha önce, alınan tedbirler sebebiyle, virüslerle göreceli olarak daha az temas eden çocukların tedbirler kaldırılınca korunmasız kaldığını söyleyen Salazar, takip eden 4-8 hafta boyunca dikkatli olunması gerektiğini vurguladı. Salazar, aileleri de çocuklarına grip aşısı yaptırmaları konusunda uyardı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar