ABD'de Kongre baskını: 6 Ocak Komitesi Trump'a isyan suçlaması yöneltilmesini tavsiye etti

ABD'de Kongre baskını: 6 Ocak Komitesi Trump'a isyan suçlaması yöneltilmesini tavsiye etti
ABD'de iki yıl önce Kongre'ye düzenlenen saldırıyı soruşturan Temsilciler Meclisi Komisyonu, eski başkan Donald Trump'ı cezai kovuşturma için Adalet Bakanlığı'na sevk etti. Komisyon, Trump'a isyan dahil dört suçun yöneltilmesini istedi.

Artı Gerçek- ABD'de 6 Ocak 2021'deki Kongre baskınını soruşturan Temsilciler Meclisi Özel Komitesi, eski ABD Başkanı Donald Trump hakkında Adalet Bakanlığı'na suçlama tavsiyelerinde bulundu.

Komite ayrıca kendilerine ifade vermeyi reddeden Temsilciler Meclisi'ndeki Cumhuriyetçilerin Lideri Kevin McCarthy ve diğer üç Cumhuriyetçi isim hakkında disiplin soruşturması çağrısında da bulundu.

Trump destekçileri 6 Ocak 2021'de Demokrat Joe Biden'ın başkanlığının onaylanmasını engellemek amacıyla ABD'de Kongre binasını silahlarla basmıştı. Olay sırasında en az beş kişi ölmüş, şu ana kadar 900'den fazla kişiye çeşitli suçlamalar yöneltilmişti.

Trump'ı Adalet Bakanlığı'nı liderliğini değiştirme yoluyla bozmaya çalışmak, devlet görevlilerine seçim sonuçlarını değiştirmeleri için baskı yapmak ve Ulusal Muhafızlar'a Kongre binasındaki polisler kuşatma altındayken yardım emri vermemekle suçlayan Temsilciler Meclisi Özel Komitesi 18 ay süren soruşturmasının sonucunda yaptığı nihai oturumunda Trump'a dört adet suçlama yöneltilmesini istedi.

İSYAN DAHİL DÖRT SUÇU İŞLEMİŞ OLABİLECEĞİ SONUCUNA VARILDI

Yedi Demokrat ve iki Cumhuriyetçi üyeden oluşan Komite, Trumpn "İsyanı tetiklemek, isyana yardım etmek ve buna ortam hazırlamak", "Resmi bir süreci engellemeye çalışmak", "ABD'nin düzenini bozmak için komplo", "yanlış açıklama yapmak suretiyle komplo" gibi suçları işlemiş olabileceği sonucuna vardığını duyurdu.

Komitede yapılan oylamada, 9 üyenin tamamının oyuyla Adalet Bakanlığına Trump'ın bu suçlarla suçlanması tavsiyesinde bulunulması kabul edildi.

'YANLIŞ ZAFER İLANINI ÖNCEDEN PLANLADI'

Komite, oy birliği ile üzerinde uzlaştığı ve 21 Aralık'ta tamamını yayımlamaya hazırlandığı raporun özet kısmını da kamuoyuyla paylaştı. Raporda, Trump,Trump'ın avukatı John Eastman ile "diğer kişiler" hakkında Adalet Bakanlığı'na suçlama tavsiyesinde bulunuyor ve bakanlığın elindeki araçları kullanarak komiteden daha çok kanıta ulaşabileceği kaydediliyor. Trump'ın seçim gecesi "yanlış bir zafer" ilan etmesinin daha önceden planlandığına işaret edilen raporda, komitede ifade veren, Trump'ın eski danışmanları ve yakın çevresindekilerin sözlerine de sıkça yer veriliyor.

SUÇLAMALARIN YASAL BAĞLAYICILIĞI YOK

Komite'nin Adalet Bakanlığı'na yaptığı tavsiyenin büyük oranda sembolik kalması bekleniyor. Bakanlık, Kongre'deki komitelerden kendisine yapılan tüm tavsiyeleri değerlendirmek zorunda değil ve 6 Ocak'a ilişkin kendi soruşturmasını yürütüyor.

Komitenin Demokrat üyelerinden Jamie Raskin, "Raporumuzda tanımladığımız demokrasiye karşı işlenen suçun büyüklüğünü anladığımız gibi, bugün yaptığımız her tavsiyenin ciddiyetini anlıyoruz. Ancak gerçekler ve yasa bizi yönlendirir ve kaçınılmaz olarak bizi buraya getirdi" dedi.

Raskin ayrıca "İsyan, ABD'nin otoritesine karşı bir ayaklanmadı ve ağır bir federal suçtur" ifadelerini kullandı.

6 OCAK SORUŞTURMA KOMİTESİ

ABD'de 6 Ocak 2021'de düzenlenen Kongre baskınını soruşturmak için Haziran 2021'de kurulan Temsilciler Meclisi Özel Komitesi, şu ana kadar halka açık 8 duruşma gerçekleştirdi, gizli veya açık binden fazla kişinin ifadesini aldı ve on binlerce sayfa belgeyi inceledi. 6 Ocak soruşturma komitesinin görev süresi bu yıl sonunda doluyor. Komite, bugüne kadar eski başkana yakın birçok kişiyi ifadeye çağırmış, bu çağrılara uymayan Trump'ın eski danışmanı Steve Bannon ve eski özel kalemi Mark Meadows "Kongreyi tahkir" ile suçlanmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar