Trump hâlâ 2020'nin peşinde: ABD anayasasının feshedilmesini istedi

Trump hâlâ 2020'nin peşinde: ABD anayasasının feshedilmesini istedi
ABD'nin eski başkanı Trump, kaybettiği 2020 seçimlerini bir kez daha sorgulayarak anayasanın feshedilmesini gerektiğini öne sürdü. Açıklama, Hunter Biden ile ilgili haberlerin Twitter tarafından sansürlendiğinin ortaya çıkmasının ardından geldi.

Artı Gerçek - ABD'nin eski başkanı Donald Trump, 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddiasını sürdürerek kendisinin iktidara dönebilmesi için anayasanın feshedilmesi çağrısında bulundu. Trump, Demokratların yanı sıra kendi partisi Cumhuriyetçilerden de tepki çeken açıklamasında, 2020 seçimlerinin iptalini istedi.

Kendisinin sahibi olduğu Truth Social isimli sosyal medya uygulamasından bir paylaşım yapan Trump, "2020 Başkanlık seçimlerinin sonuçlarını çöpe atıp meşru kazananı ilan mı edersiniz yoksa yeni bir seçim mi düzenlersiniz? Böylesine büyük bir hile, Anayasa'dakiler bile dahil, tüm kuralların, düzenlemelerin ve maddelerin askıya alınmasına izin verir" iddiasında bulundu.

Trump, başkanlığı sırasında da dile getirdiği için tepki çektiği komplo teorilerini de tekrarlayarak, büyük teknoloji firmalarını Demokratlar ile birlikte çalışmakla suçladı. Eski ABD Başkanı, ABD'nin kurucu atalarının 'hileli seçimler istemeyeceğini ve bunu onaylamayacağını' savundu; "Ülkemizin kurucu ataları bu şekilde yanlış ve yolsuz seçimleri istemez ve bağışlamazdı" dedi.

BEYAZ SARAY SÖZCÜSÜ: TRUMP'IN AÇIKLAMALARI ULUSUMUZUN RUHUNA SALDIRI

Beyaz Saray Sözcüsü Andrew Bates, Trump'ın paylaşımı üzerine yaptığı açıklamada "Yalnızca seçimleri kazandığınızda Amerika'yı sevemezsiniz" dedi. Bates, "Amerikan anayasasının 200 yıldan fazla bir süredir hukukun üstünlüğünün ve özgürlüğün garantisi" olduğunu ekledi.

Anayasanın "kutsal olduğunu" belirten Beyaz Saray Sözcüsü, "Trump'ın açıklamaları ulusumuzun ruhuna bir saldırı niteliğindedir ve herkes tarafından mahkum edilmelidir" dedi.

AÇIKLAMA ELON MUSK'IN İFŞALARININ ARDINDAN GELDİ

Trump'ın açıklamalarının, Twitter CEO'su Elon Musk'ın, şirketin eski yöneticilerinin ABD Başkanı Joe Biden'ın oğluyla ilgili yapılan haberlerin sansürlenmesine ilişkin iç yazışmaları ifşa etmesinin ardından gelmesi dikkat çekti.

14 Ekim 2020'de New York Post gazetesinde, ABD Başkanı Joe Biden'ın oğlu Hunter Biden'ın dizüstü bilgisayarının hacklenmesi ile

elde edilen ifşa dosyaları yayımlanmış, izinsiz elde edilen verilerde Biden'ın uyuşturucu kullandığı videoların yanı sıra cinsel içerikli fotoğraflar ve videolar da yer almıştı.

CUMHURİYETÇİLER DE ELEŞTİRDİ

Öte yandan ABD Temsilciler Meclisi'nin Cumhuriyetçi üyesi Liz Cheney de Trump'ın açıklamalarını eleştirdi. 6 Ocak 2021'deki Kongre Binası baskınını araştıran komitenin başkan yardımcılığını yürüten Cheney, "Trump'ın açıklamaları, 6 Ocak'ta olduğu gibi bugün de kendi görüşünü yansıtmaktadır" dedi.

TRUMP YENİDEN BAŞKAN ADAYI OLDUĞUNU DUYURMUŞTU

Eylül ayında verdiği bir röportajda 6 Ocak baskınını savunanları "finansal olarak desteklediğini" söylemiş ve "tekrar seçilirse bu kişileri affedeceğini ve yargılananlardan resmi olarak özür dileyeceğini" öne sürmüştü.

Eski ABD Başkanı, geçen ay 2024 başkanlık seçimlerinde yeniden aday olduğunu duyurmuştu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar