Trump'ın konutunda el konulan belgeler: 'Bağımsız inceleme' talebi reddedildi

Trump'ın konutunda el konulan belgeler: 'Bağımsız inceleme' talebi reddedildi
Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın ağustos ayında malikanesine yapılan baskında el konulan belgelerin "bağımsız hakemler" tarafından incelenmesi talebi reddedildi. Kararı duyuran temyiz mahkemesi, yaptığı açıklamada "Yasaları yeniden yazamayız" dedi.

Artı Gerçek - ABD'de Atlanta'daki 11. Temyiz Mahkemesi, eski ABD Başkanı Donald Trump'ın Florida'daki Mar-a-Lago malikanesinden Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından elde edilen belgelerin "bağımsız hakem tarafından incelenmesine" ilişkin başvurusunu reddetti.

BBC'nin haberine göre, kararın ardından söz konusu belgeler, adli makamların incelemesine açıldı.

Mahkemenin açıklamasında, "Eski başkanın evinde arama yapılması sıra dışı ama bu da yasaları etkileyecek veya yargıya, devam eden bir soruşturmaya müdahale etme izni verecek şekilde değil. Yasalar açık. Yasaları yeniden yazamayız" ifadeleri kullanıldı.

Trump, malikanesinde ele geçirilen yaklaşık 100 gizli belgeyi bağımsız bir hakemin veya özel bir hakimin incelemesine izin vermesi için Yüksek Mahkemeye başvurmuştu.

Trump'ın temyiz mahkemesinin kararına itiraz edip etmeyeceği henüz belli değil.

ADALET BAKANI BASKINA ONAY VERMİŞTİ

ABD Adalet Bakanı Merrick Garland, baskın hakkında 11 Ağustos'ta yaptığı ilk açıklamada, "Trump'ın malikanesinde yapılan aramayı kendisinin onayladığını" söylemişti.

Garland, kamuoyunda süren tartışmalar üzerine "olayın daha net anlaşılması için Adalet Bakanlığı'nın arama emri ve el konulan malzemelerle ilgili gizliliğin kaldırılması talebiyle Florida Bölge Mahkemesi'ne başvurduklarını" duyurmuştu.

ARAMA, 'CASUSLUK YASASI' KAPSAMINDA YAPILMIŞTI

Trump'ın da arama emrinin kamuoyuyla paylaşılmasına karşı olmadığını belirtmesi üzerine federal yargıç, 12 Ağustos'ta arama emrini ve el konulan malzemeler listesinin tutanağını kamuoyuna açıklamıştı.

"Arama emrinin" detaylarında FBI ajanlarının, "Casusluk Yasası" kapsamında üç farklı federal yasanın olası ihlallerini araştırdıklarına yer verilmiş, baskında "çok gizli" damgalı 20 kutu belgenin alındığı da tutanaklara geçirilmişti.

TOPLAM 35 KUTU BELGE VAR

Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın görev süresinin dolmasının ardından devlete ait "çok gizli" belgeleri malikanesine götürdüğü tespit edilince hakkında soruşturma açılmış, soruşturma kapsamında 8 Ağustos'ta FBI ajanları malikaneye baskın düzenlenmişti. FBI, soruşturma kapsamında içinde Trump'ın el yazısıyla aldığı notlar da bulunan toplam 35 kutu "çok gizli" belgeye el konulduğunu duyurmuştu. (AA)

Öne Çıkanlar