ABD'de Tyre Nichols'ın öldürülmesi: Altıncı polis de teşkilattan kovuldu

ABD'de Tyre Nichols'ın öldürülmesi: Altıncı polis de teşkilattan kovuldu
Yayınlanma:
A+ A-
ABD'de 29 yaşındaki Tyre Nichols'ın polis şiddeti sonucu ölmesinin ardından Memphis Polisi olaya karışan altıncı polisi de teşkilattan kovdu. Polis Preston Hemphill'e cezai suçlamalar da yöneltilebilir.

Artı Gerçek - ABD'nin Tennessee eyaletindeki Memphis kentinde geçen ay 29 yaşındaki siyah genç Tyre Nichols'ı "dikkatsiz araç kullanmak" şüphesiyle durdurduktan sonra dakikalarca tekme, yumruk ve copla döverek ölümüne neden olan olaya karışan altıncı polis Preston Hemphill'in de polis teşkilatından kovulduğu duyuruldu. Hemphill'in Nichols'a elektro şok tabancasıyla müdahale ettiği, genci zorla yere yatırdığı ve Nichols bir süreliğine polislerin elinden kurtulmadan önce siyah gence biber gazı sıktığı görülmüştü.

Memphis Polis Departmanı açıklamasında beyaz polis memuru Hemphill'in diğer ihlallerin yanı sıra kişisel davranış, dürüstlük ve elektroşok silahı kullanımına ilişkin düzenlemelere uyma konusundaki departman politikalarını ihlal ettiğini söyledi. Ülkede ırkçılık ve polis şiddeti konularında büyük tartışma yaratan olayda, Nichols'ı vahşice dövdükleri yayınlanan kamera görüntülerinde açık şekilde görülen beş siyah polis memuru, Tadarrius Bean, Demetrius Haley, Emmitt Martin III, Desmond Mills Jr. ve Justin Smith teşkilattan kovulmuştu. Beş polise ikinci derece cinayet de dahil bir dizi suçlama yöneltilmişti. 7 Ocak'ta yaşanan olayda ağır yaralanan Nichols üç gün sonra hastanede ölmüştü.

Cezai suçlamaların da yöneltilebileceği belirtilen altıncı polis memuru Hemphill'in daha önce açığa alındığı açıklanmış, ayrıca adı açıklanmayan yedinci bir polis memurunun da açığa alındığı duyurulmuştu. Nichols'ın elleri kelepçeli halde yerde yatarken yaklaşık 15 dakika boyunca tıbbi yardım almadığının ortaya çıkmasının ardından Memphis İtfaiye Teşkilatı'ndan (MFD) üç kişi işten çıkarılmıştı.

YENİ İSİMLERE DE CEZAİ SUÇLAMA YÖNELTİLEBİLİR

Shelby İlçesi Bölge Savcısı Steve Mulroy, diğer polis memurları, acil durum çalışanları ve olayın belgelerini hazırlayan diğer kişilerin de cezai suçlamalarla karşı karşıya kalabileceğini söyledi. Tyre Nichols'ın ölümü ülkede protestolara da yol açmıştı. Siyah gencin cenazesinde konuşan ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, Kongre'yi polislerin aşırı şiddet eylemlerini engelleme amaçlı, geniş bir reformu öngören "George Floyd Polislikte Adalet" isimli tasarıyı onaylamaya davet etmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar