Tyre Nichols'ın öldürülmesi: İki polis daha açığa alındı, üç itfaiye teşkilatı çalışanı kovuldu

Tyre Nichols'ın öldürülmesi: İki polis daha açığa alındı, üç itfaiye teşkilatı çalışanı kovuldu
Yayınlanma:
A+ A-
ABD'de 29 yaşındaki siyah genç Tyre Nichols'ın polis şiddeti sonucu öldüğü olayla ilgili olarak iki polisin daha açığa alındığı duyuruldu. Gence yerde yaralı olarak yatarken yaklaşık 15 dakika tıbbi yardım yapmayan üç itfaiye personeli ise kovuldu.

Artı Gerçek - ABD'nin Tennessee eyaletine bağlı Memphis kentinde 29 yaşındaki siyah genç Tyre Nichols'ın 7 Ocak'ta polislerce dövülmesi ve kaldırıldığı hastanede üç gün sonra ölmesine ilişkin yapılan soruşturmada yeni görevden almalar yaşandı. Nichols'ın olaydan sonra elleri kelepçeli halde yerde yatarken yaklaşık 15 dakika boyunca tıbbi yardım almadığının ortaya çıkmasının ardından Memphis İtfaiye Teşkilatı'ndan (MFD) üç kişi işten çıkarıldı.

MFD'den yapılan açıklamaya göre acil tıp teknisyenleri Robert Long ve JaMichael Sandridge olay yerine geldiklerinde Nichols'ın durumuna ilişkin doğru bir değerlendirme yapmakta başarısız oldu. İtfaiye sürücüsü Michelle Whitaker ise olaya müdahale etmeyerek aracının içinde kaldı.

Açıklamada, "O gece olay yerindeki eylemsizlikleri MFD’nin beklentilerini karşılamıyor ve MFD çalışanlarının topluluğumuza her gün sağladıkları üstün hizmeti yansıtmıyor" ifadeleri kullanıldı. Long, Sandridge ve Whitaker'ın çok sayıda MFD politikasını ve protokolünü ihlal ettiği belirtildi.

İKİ POLİSİN DAHA AÇIĞA ALINDIĞI AÇIKLANDI

Memphis Polis Departmanı Nichols'ın öldürülmesinin ardından toplamda yedi polisi açığa aldı. Bunlar arasında Nichols'ı tekme, yumruk ve copla döven ve geçen hafta bir dizi diğer suçlamanın yanı sıra ikinci derece cinayetle suçlanan beş siyah polis Tadarrius Bean, Demetrius Haley, Emmitt Martin III, Desmond Mills Jr. ve Justin Smith de bulunuyor.

Memphis Polis Departmanı, Preston Hemphill adlı polisin ve adı açıklanmayan bir polisin daha olaydaki rolleri nedeniyle açığa alındığını duyurdu. Ancak bu iki polise yönelik henüz ceza gerektiren bir suçlama yöneltilmedi. Beyaz polis memuru Hemphill'in Nichols'a elektro şok tabancasıyla müdahale ettiği, yere yatırdığı ve Nichols bir süreliğine polislerin elinden kurtulmadan önce gence biber gazı sıktığı görülmüştü.

İki polisin 8 Ocak'ta açığa alındığı açıklanırken neden daha önce kamuoyuna duyurulmadığı ise bilinmiyor.

BEŞ POLİSİN YER ADLIĞI 'AKREP TİMİ' KAPATILMIŞTI

Tyre Nichols'ı annesine evine giderken yolda durdurup dakikalarca döverek ölümüne yol açan beş siyah polisin bağlı olduğu 'Akrep Timi' (Scorpion) lağvedilmişti. Açılımı 'Mahallelerimizde barışı yeniden sağlamak için sokak suçları operasyonu' anlamına gelen 50 kişilik tim, 2021'den bu yana belirli bölgelerde 'çetelerle mücadele etmek' amacıyla faaliyet yürütüyordu. Açığa alınan polislerden Hemphill'in de time mensup olduğu açıklandı.

NE OLMUŞTU?

Memphis'te FedEx sürücüsü olarak çalışan bir çocuk babası 29 yaşındaki Tyre Nichols, 7 Ocak'ta polis tarafından "dikkatsiz araç kullandığı" gerekçesiyle durdurulmuştu. Gözaltı işlemi sırasında vahşice dövülen genç hastaneye kaldırıldıktan sonra aşırı kanama nedeniyle 10 Ocak'ta ölmüştü.

Olayın görüntü kayıtlarına göre, polisin araçtan indirip feci şekilde darbettiği Nichols, "Hiçbir şey yapmadım. Tamam yerdeyim. Sadece evime gitmeye çalışıyorum. Durun, hiçbir şey yapmadım" demişti. Polisler, siyah gencin üzerinde elektroşok tabancası kullanmış ve biber gazı sıkmıştı. Üçü Nichols'ı tutarken diğerinin de kafasını tekmelemesi şiddetin boyutunu gözler önüne sermişti. Genç, evi yakınlarda sayılabilecek annesine sesini duyurmaya çalışarak "Anne, anne." diye bağırırken polislerin de yerde yatar veya oturur vaziyetteyken Nichols'a şiddet uygulamaya devam ettiği hatta yüzünü tekmelediği görülmüştü. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar