ABD'den 'MHP açıklaması': Gazetecilerin taciz edilmesine karşıyız

ABD'den 'MHP açıklaması': Gazetecilerin taciz edilmesine karşıyız
Yayınlanma:
A+ A-
MHP lideri Devlet Bahçeli'ye Sinan Ateş cinayetini soran gazeteci Yıldız Yazıcıoğlu'nun hedef gösterilmesi ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price'a soruldu: "Gazetecilerin mesleklerini tacizden, tehditten ve şiddetten uzak biçimde yapmasını destekliyoruz."

Artı Gerçek - Gazeteci Yıldız Yazıcıoğlu’nun MHP lideri Devlet Bahçeli’ye Sinan Ateş cinayetiyle ilgili sorduğu sorunun ardından MHP’lilerce tartaklanması ve sosyal medyada hedef haline getirilmesi, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın günlük basın brifinginde gündeme geldi.

MHP’nin Medya ve Tanıtımdan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı İsmail Özdemir’in Twitter’da Yazıcıoğlu ile ilgili paylaştığı “Yabancı bir basın kuruluşu olan ve ABD’nin propaganda araçlarının başında gelen VOA’daki ‘sürekli’ görevi, asıl niyetini açık etmiştir’’ ifadeleri, Amerikan Dışişleri Sözcüsü Ned Price’a soruldu.

Price, söz konusu olaydan haberi olmadığını belirterek, "Genel olarak şunu söyleyebilirim ki, basın özgürlüğünü, gazetecilerin ve muhabirlerin vazgeçilmez mesleklerini, dünyanın her yerinde tacizden, tehditten ve şiddetten uzak bir şekilde yapabilmelerini destekliyoruz. Bu, dünya çapında bütün ülkeler için geçerli olan bir ilkedir" dedi.

'TÜRKİYE İLE İNSAN HAKLARI KONUSUNDA EPEYCE KONUŞTUK'

ABD'li sözcüye, VOA Türkçe’nin internet sitesi amerikaninsesi.com'a 2022 Haziran ayından bu yana RTÜK kararıyla uygulanan erişim yasağının Ankara-Washington hattındaki görüşmelerde gündeme gelip gelmediği de soruldu. Price, “Türk müttefiklerimizle yaptığımız görüşmelerde, bizi de ilgilendiren ve her iki tarafı da ilgilendiren konuları gündeme getiriyoruz. Güvenlik meseleleri, diplomatik meseleler, ekonomik meseleler ve aynı zamanda insan hakları ve sivil özgürlükler hakkında epeyce konuştuk. Bunlar Türk müttefiklerimizle yaptığımız görüşmelerin temelini oluşturuyor’’ yanıtını verdi.

Bu görüşmelerde evrensel hakların kapsayıcılığına vurgu yaptıklarını da kaydeden Price, “İfade, toplanma özgürlüğü gibi bu evrensel haklardan biri de bu durumda basın özgürlüğüdür’’ diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Gazeteciler, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye, partisinin grup toplantısı sonrasında gündemle ilgili sorularını yönelten gazeteci Yıldız Yazıcıoğlu'nun "Efendim cumhurbaşkanı Erdoğan'ın üçüncü kez aday olamayacağı konuşuluyor eğer Meclis'te karar alınırsa. Siz ne düşünüyorsunuz?" sorusuna Bahçeli, "Beni dinlememişsiniz herhalde" diyerek yanıt vermişti. Yazıcıoğlu, öldürülen eski ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş'le ilgili de soru somak isteyerek, "Peki Sinan Ateş cinayetinde MHP'nin" dediği sırada Yazıcıoğlu'nun sözünü kesen Bahçeli "İşine bak, hadi, işine bak" diyerek mikrofonları itmişti. (Kaynak)

Öne Çıkanlar