Gazetecilerden MHP'ye yanıt: Gazetecilikten rahatsız olanları rahatsız etmeye devam edeceğiz

Gazetecilerden MHP'ye yanıt: Gazetecilikten rahatsız olanları rahatsız etmeye devam edeceğiz
Basın örgütleri, gazeteci Yıldız Yazıcıoğlu'nun MHP lideri Bahçeli'ye soru sorduğu için hedef alınmasına tepki gösterdi: "Gazetecilikten rahatsız olanları rahatsız etmeye devam edeceğiz."

Artı Gerçek - MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, sorularına "İşine bak" diye tepki gösterdiği ve MHP'nin bir açıklamayla hedefe koyduğu gazeteci Yıldız Yazıcıoğlu'na gazeteciler ve basın örgütleri sahip çıktı.

DİSK Basın-İş'in açıklamasında, MHP Medya, Tanıtım ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı İsmail Özdemir'in açıklamasına tepki gösterildi. Açıklamada, "Üyemiz Yıldız Yazıcıoğlu'nun gazeteciliğine şahidiz. Bir gazeteciye nasıl davranılacağını bilmeyen 'medya sorumlusu' kimseye basın meslek ilkeleri dersi veremez. Gazetecilikten rahatsız olanları rahatsız etmeye devam edeceğiz" denildi.

Gazeteciler ve basın örgütlerinden gelen tepkiler şöyle:

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici: "Gazetecinin sorusuna vereceği yanıtı olmayan siyasetçi böyle yapar… Azarlayarak, tartaklayarak cevap vermiş olmaz... Gazeteciyi engellemek soruları ortadan kaldırmaz…"

Türkiye Gazeteciler Sendikası Ankara Şubesi: "İşimizi yapıyoruz. Yapmaya devam edeceğiz. İşimizin yüz akı Yıldız Yazıcıoğlu'na yapılanı kabul etmiyoruz. Yıldız Yazıcıoğlu'na Yüce Meclis'in çatısı altında yapılan saldırıyı kınıyoruz. Basın hürdür, sansür edilemez!"

Parlamento Muhabirleri Derneği: "Bugün karanlık eller tarafından katledilişinin 30. yılında saygıyla andığımız Uğur Mumcu ‘İnsanlar sadece konuştukları şeylerden değil sustukları şeylerden de sorumludurlar’ diyor. Gazetecilerin görevi susmak değil konuşmak ve yazmaktır. En temel işleri de soru sormaktır. Bugün MHP grup toplantısı çıkışında, geçtiğimiz haftalarda da İYİ Parti ve CHP grup toplantılarında, gazetecilerin liderlere soru sorma girişimlerinin hoyratça hatta fiziki müdahaleye varacak kadar ileri gidip, engelleme girişimleri dikkat çekmektedir. İşlerini yaptıkları sırada gazeteci arkadaşlarımıza, liderlerin çevresinde bulunan görevlilerin orantısız güç kullanarak müdahalede bulunması kabul edilemez. Genel başkanların da iradesi dışında, soru beğenmek ya da beğenmemek, hangi sorunun sorulacağına ya da sorulmayacağına karar vermek, bu görevlilerin işi değildir. Çalıştıkları kurumların kimliği, duruşu ne olursa olsun, gazeteci arkadaşlarımıza yönelik şiddete varan müdahaleleri kınıyor ve reddediyoruz."

Çağdaş Gazeteciler Derneği: "MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin, bugün kendisine Erdoğan’ın adaylığı ve Sinan Ateş cinayetine ilişkin soru sormak isteyen gazeteci Yıldız Yazıcıoğlu’na, ‘İşine bak, hadi bakalım’ diyerek verdiği üslupsuz karşılığı kınıyoruz. Gündemdeki konulara ilişkin soru sorarak tam da işini yapan bir gazeteciye karşı takınılan bu tutum, açıkça hedef göstermektir. Yazıcıoğlu’nun yaptığı gibi, herkesin işine bakması halinde bu sorulara da gerek kalmayacağı kesindir."

DİSK Basın-İş: "Meclis'te Devlet Bahçeli'ye soru soran üyemiz Yıldız Yazıcoğlu vekillerin müdahalesine maruz bırakıldı. Bahçeli ise ‘İşine bak’ yanıtı verdi. Bahçeli'ye hatırlatırız, bizim işimiz tam olarak bu! Beğenseniz de beğenmeseniz de gazeteciler soru sorar, soracak! Meslektaşımızın sorularını yeniden soruyoruz: Meclis'te karar alınmazsa Erdoğan'ın üçüncü kez aday olamayacağı tartışılıyor. Çözüm nedir? Sinan Ateş cinayetiyle ilgili iddialara ne diyorsunuz? Meclis'te, sokakta ve iş yerlerinde gazeteciler sürekli saldırıya uğruyor. Üyemiz Yıldız Yazıcıoğlu'na yönelik tutum yeni değil. Biz ne olursa olsun işimize bakmaya devam edeceğiz. Gazeteciler gazetecilik yapmayı sürdürüyor, sürdürecek."

Gazetecilikte Kadın Koalisyonu: Gazetecilerin işi haklarında açılan davalarla mücadele etmek gibi görülse de onların asıl görevi kamuyu aydınlatan sorular sormaktır. Yıldız Yazıcıoğlu'na yapılan bu saygısızlık kabul edilemez. Gazeteciler kimsenin kuklası değildir, soru sormaktan alıkonulamazlar.”

TİP'li Milletvekili Barış Atay: "Gazetecinin işi o zaten. Öyle saldırarak, yok sayarak bu cinayetin üstünü kapatamayacaksınız"

NE OLMUŞTU?

Bahçeli'ye, partisinin grup toplantısı sonrasında gazeteciler soru yöneltti. Gazeteci Yıldız Yazıcıoğlu'nun "Efendim cumhurbaşkanı Erdoğan'ın üçüncü kez aday olamayacağı konuşuluyor eğer Meclis'te karar alınırsa. Siz ne düşünüyorsunuz?" sorusuna Bahçeli, "Beni dinlememişsiniz herhalde" diyerek yanıt verdi. Yazıcıoğlu, öldürülen eski ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş'le ilgili de soru somak istedi; "Peki Sinan Ateş cinayetinde MHP'nin..." dediği sırada Yazıcıoğlu'nun sözünü kesen Bahçeli "İşine bak, hadi, işine bak" dedi ve mikrofonları itti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar