ABD'den Soylu'ya yanıt: 'Türkiye'yi karıştırma' yönündeki her türlü ima yanlış

ABD'den Soylu'ya yanıt: 'Türkiye'yi karıştırma' yönündeki her türlü ima yanlış
Yayınlanma:
A+ A-
Bakan Soylu'nun İstanbul'daki konsoloslukların kapatılmasında ABD'yi suçlayarak büyükelçiye hitaben "Pis ellerini Türkiye'den çek. Türkiye'yi nasıl karıştırmak istediğinizi biliyorum" sözlerine ABD'den yanıt geldi.

Artı Gerçek - IŞİD'in saldırı hazırlığı içinde olduğu istihbaratı gerekçesiyle Batılı ülkelerin İstanbul'daki konsoloslukların geçici olarak kapatılmasından ABD'yi sorumlu tutan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya ABD'den yanıt geldi. Soylu'nun ABD Büyükelçisine yönelik "Pis ellerini Türkiye'nin üzerinden çek, Türkiye'yi nasıl karıştırmak istediğinizi biliyorum" sözlerinin ardından gelen açıklamada "bu yöndeki her ima yanlıştır" denildi.

VOA Türkçe'de yer alan habere göre, ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan bir sözcü Bakan Soylu'nun sözlerine şöyle yanıt verdi:

'ABD VATANDAŞLARININ GÜVENLİĞİ ÖNCELİĞİMİZ'

“ABD hükümetinin Türkiye’yi karıştırmaya yönelik çabalara katıldığı ya da destek verdiği şeklinde her türlü ima yanlıştır. Türkiye uzun geçmişe dayanan ve değerli bir NATO müttefiki ve ABD’nin güvenlik ortağıdır. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yurtdışındaki ABD vatandaşlarının emniyeti ve güvenliğinden daha önemli bir önceliği yoktur. Yurtdışındaki ABD büyükelçilikleri ve konsoloslukları bölgede meydana gelen belirli olaylar ve değişikliklere ilişkin gerçek zamanlı olarak ABD vatandaşlarına bilgi vermek amacıyla uyarı yayınlarlar. Bu, ikili siyasi ya da ekonomik değerlendirmelere bakılmaksızın yapılır.”

Her ABD büyükelçisinin Türkiye'ye zarar vermeye çalıştığını söyleyen Soylu "Amerikan Büyükelçisi'ne buradan söylüyorum, hangi gazetecilere yazı yazdırdığını biliyorum, pis ellerini Türkiye'nin üzerinden çek" demişti.

Her gelen ABD elçisinin darbe peşinde olduğunu savunan Soylu şunları söylemişti:

"Türkiye'nin şöyle bir talihsizliği var, Türkiye'ye gelen her Amerikan büyükelçisi, 'Ben Türkiye'de nasıl darbe yaparım, yaptırırım' telaşı içerisindedir. Bu, Türkiye'nin temel bir talihsizliğidir. Her Amerikan büyükelçisinin 'Türkiye'de acaba ben ne yaparım, ne yaptırırım ve Türkiye'ye nasıl zarar veririm, babalarıma nasıl yaranırım' dertleri budur. Türkiye'nin yıllardan beri en önemli talihsizliklerinden bir tanesi budur, hep de bu olmuştur. Diğer büyükelçilerini toplar, fıs fıs fıs, onlara akıl vermeye çalışır."

Soylu konsoloslukların kapatılmasına yönelik önceki açıklamasında da Türkiye'ye karşı "psikolojik harp" yürütüldüğünü savunmuştu. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar