AB'den Hamas ve İslami Cihad'a 'cinsel şiddet' yaptırımı

AB'den Hamas ve İslami Cihad'a 'cinsel şiddet' yaptırımı
7 Ekim saldırılarındaki cinsel şiddet suçlamaları nedeniyle Avrupa Birliği'nden Hamas ve İslami Cihad'a yeni yaptırım geldi. İki örgütün de silahlı kanatları, Brüksel'in insan hakları yaptırımlarına tabi tutulacak.

Artı Gerçek - Avrupa Birliği, 7 Ekim saldırılarındaki cinsel şiddet iddiaları üzerine Gazze'deki Filistinli silahlı grupları insan hakları yaptırımları listesine ekledi. AB'den yapılan açıklamaya göre, Hamas'ın ve İslami Cihad'ın silahlı kanatları, "7 Ekim'deki yaygın cinsel ve cinsiyet temelli saldırılardaki sorumlulukları" gerekçesiyle yaptırıma tabi tutulacak.

Buna öre, Hamas'ın silahlı kanadı El Kassam Tugayları ile elit Nakba Gücü'nün yanı sıra İslami Cihad'ın silahlı kanadı Kudüs Tugayları'na malvarlığı dondurma ve AB'ye seyahat yasağı getirildi. Bu örgütlere doğrudan veya dolaylı olarak fonlamak da yasaklandı.

Hamas ve İslami Cihad, halihazırda AB'nin "terör örgütleri" listesinde bulunuyor.

Hamas'ın başını çektiği Filistinli grupların 7 Ekim'deki İsrail saldırısı sırasında cinsel şiddet uyguladığı iddiaları hakkında geçen ay yayımlanan BM raporunda, "Çok sayıda bağımsız kaynaktan alınan bilgilere göre, güneydeki en az üç yerde tecavüz ve toplu tecavüz de dahil olmak üzere, çatışmayla bağlantılı cinsel şiddetin birden fazla yerde meydana geldiğine inanmak için makul gerekçeler var" denilmişti. Raporda, bazı yerlerde iddia edilen tecavüz olaylarının ise doğrulanamadığı belirtilmişti.

Hamas ise rapor hakkında "Hiçbir mağdur ifadesi içermiyor, İsrail yetkilileri tarafından seçilen kişi ve kurumlara dayanıyor, amacı İsrail'in suçlarını örtbas etmek" açıklaması yapmıştı. (DIŞ HABERLER)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar