AB'den Tunus'a düzensiz göçle mücadele için 127 milyon euro

AB'den Tunus'a düzensiz göçle mücadele için 127 milyon euro
Yayınlanma:
A+ A-
Avrupa Birliği, Tunus'la imzalanan mutabakat zaptı kapsamında düzensiz göçle mücadele için 127 milyon euro destek paketini duyurdu. 60 milyon euro'luk bütçe desteği ve yaklaşık 67 milyon euro'luk operasyonel yardım ise yolda.

Artı Gerçek - Avrupa Birliği (AB), Tunus'a düzensiz göçle mücadele kapsamında toplam 127 milyon euro'luk (yaklaşık 3 milyar 600 milyon Türk Lirası) destek paketi açıkladı. AB Komisyonu'ndan yapılan yazılı açıklamada, "İtalya'nın Lampedusa Adası'nın son günlerde düzensiz göçmen akınına uğramasının ardından İtalya'ya destek amacıyla sunulan 10 maddelik eylem planı kapsamında Tunus'a 60 milyon euro bütçe desteği ve yaklaşık 67 milyon euro operasyonel yardım yapılacağı" duyuruldu.

TEMMUZ AYINDAKİ MUTABAKAT ZAPTINA DAYANIYOR

Söz konusu yardımların temeli, AB'nin Tunus'la 16 Temmuz'da düzensiz göçle mücadele ve ticaret alanlarında imzaladığı "stratejik ve kapsamlı ortaklık" konulu mutabakat zaptına dayanıyor. AB Komisyonu açıklamasında ayrıca, "Komisyon yetkililerinden oluşan bir heyetin mutabakat zaptını, özellikle de öncelikli unsurlarını görüşmek üzere gelecek hafta Tunus'u ziyaret edeceği" de eklendi.

105 MİLYON EURO'LUK BİR PAKET DAHA YOLDA

AA'nın aktardığına göre açıklamada, "Tunus sahil güvenliği ve donanmasının yeniden donatılmasını, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ile işbirliği içinde göçmenlerin korunmasını, Uluslararası Göç Örgütü ile işbirliği içinde Tunus'tan menşe ülkelerine geri dönüş ve yeniden entegrasyonunun sağlanmasını da içeren 105 milyonluk ayrı bir paketin kararlaştırıldığı" da aktarıldı.

ORTA AKDENİZ'DE DÜZENSİZ GÖÇMEN AKININA UĞRAYAN KÜÇÜK ADA

İtalya'nın Kuzey Afrika'ya en yakın kara parçası olan Lampedusa Adası, Orta Akdeniz'de düzensiz göç rotası üzerinde yer alması sebebiyle yılbaşından bu yana ciddi göç baskısı altında. Ada'ya 13-14 Eylül'de sadece 36 saat içinde 6 binden fazla düzensiz göçmen gelmiş, Ada Belediyesi "acil durum" ilan etmişti. İtalyan basını, hafta boyunca Ada'ya gelenlerin sayısının 11 bine yaklaştığını, gelen göçmen teknelerinin büyük kısmının Tunus'tan kalktığını belirtiyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar