Afganistan yeni yıla IŞİD'in bombalı saldırısıyla başladı

Afganistan yeni yıla IŞİD'in bombalı saldırısıyla başladı
Afganistan'ın başkenti Kabil'de pazar günü askeri havalimanı yakınlarında yapılan bombalı saldırıda çok sayıda kişinin öldüğü açıklandı. IŞİD bugün yaptığı açıklamayla saldırının sorumluluğunu üstlendi.

Artı Gerçek - 2021'de yönetimi zorla ele geçiren Taliban'ın kontrolü altındaki Afganistan 2023'e bombalı saldırıyla başladı. Taliban yönetimindeki İçişleri Bakanlığı, başkent Kabil'de pazar sabahı askeri havalimanının girişi yakınında meydana gelen patlamada aralarında sivillerin de olduğu ölenler ve yaralananlar olduğunu açıkladı. Taliban ölü ve yaralı konusunda bir rakam paylaşmazken Katar merkezli El Cezire kanalı ülke içindeki kaynaklarına dayandırarak ölü sayısını 10, yaralı sayısının de sekiz olarak duyurdu.

IŞİD SALDIRIYI ÜSTLENDİ

Pazartesi günü ise IŞİD Kabil'deki saldırıyı üstlendi. Örgütün propaganda kanalı Amak üzerinden yaptığı açıklamada Taliban güçlerini hedef aldığını açıkladı. IŞİD 2022'nin son haftalarında ülkede çok sayıda kritik kurum ve kişiye yönelik saldırılar düzenledi. Cihatçı örgüt, Kabil'deki Rusya ve Pakistan büyükelçiliklerine saldırmış ayrıca eski Afganistan Başbakanı Gülbeddin Hikmetyar'a suikast girişiminde bulunmuştu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar