'Ali'nin Adaleti', İran devlet televizyonunu hackledi

'Ali'nin Adaleti', İran devlet televizyonunu hackledi
Yayınlanma:
A+ A-
Mahsa Amini'nin ölümünün ardından son yılların en büyük başkaldırısına sahne olan İran'da, 'Ali'nin Adaleti' isimli grup devlet televizyonunu hackledi. Dini lider Hamaney'in konuşması sırasında ekranda, öldürülen kadınların fotoğrafları belirdi.

Artı Gerçek - İran'da 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin 'ahlak polisi' tarafından saçı göründüğü için gözaltına alınması sonrasında ölmesinin ardından patlak veren kitlesel protestolar sürüyor. Son olarak, İran devlet televizyonu siber bir korsan eyleme sahne oldu.

İran devlet televizyonunun 21.00'daki haber bülteninde dini lider Ayetullah Ali Hamaney'in konuşmasının yayınlandığı sırada, ekran aniden değişti. Ekranda, bir maskenin ardından Hamaney'in hedef olarak alevler içinde görüldüğü, Amini'nin yanı sıra protestolarda öldürülen üç diğer kadının fotoğraflarının yer aldığı kareler belirdi.

'BİZE KATILIN VE AYAĞA KALKIN'

Siber korsanlar, "Bize katılın ve ayağa kalkın" ile "Pençelerinizden gençlerimizin kanı damlıyor" mesajlarını yayınladı; "Kadın, hayat ve özgürlük" sloganları duyuldu.

Kanalın görüntüleri birkaç saniye içinde yayından almasının ardından, spikerin şaşkınlığı da ekrana yansıdı.

Eylemi, geçmişte de Tahran yönetimine karşı siber saldırılar düzenleyen "Ali'nin Adaleti" adlı grup üstlendi.

Görüntüler sosyal medyada viral olurken, yarı resmi İran Öğrenci Haber Ajansı (ISNA), ilgili haberinde, "Bir hacker grubu tarafından saldırıya uğrayan devlet televizyonunun 21.00 haber bülteni kısa süre önce birkaç saniyeliğine kesildi" ifadelerini kullandı.

REİSİ'YE TAHRAN'DA PROTESTO: 'DEFOL GİT'

Mahsa Amini'nin 16 Eylül günü, 'ahlak polisi' tarafından gözaltına alındıktan üç gün sonra ölmesinin ardından ülke çapında patlak veren eylemler, Tahran yönetimine karşı son yılların en büyük başkaldırısı. Birçok üniversite ve lisede başörtülerini çıkaran kadın öğrencilerin başını çektiği eylemler sürüyor. Son olarak Devlet Başkanı İbrahim Reisi, Tahran'da bir üniversitede "Defol, git" sloganlarıyla protesto edildi.

ARABASINDA KORNA İLE EYLEMLERE DESTEK VERDİ, ÖLDÜRÜLDÜ

Öte yandan dün, iki ölüm haberi daha geldi. Nüfusunun büyük çoğunluğunu Kürtlerin oluşturduğu Senendec kentinde eylemcilere arabasında korna çalarak destek veren bir adam vurularak öldürüldü. Meşhed'den ise boynundan vurulmuş şekilde yerde yatan bir kadının görüntüleri geldi.

İnsan hakları kuruluşlarının verilerine göre, eylemlerin 17 Eylül'de alevlenmesinden bu yana 150'den fazla kişi öldü. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar