Alman kamusal yayın kuruluşu, kişisel sosyal medya hesabında İsrail'le ilgili boykot çağrısı yapan sunucuyu kovdu

Alman kamusal yayın kuruluşu, kişisel sosyal medya hesabında İsrail'le ilgili boykot çağrısı yapan sunucuyu kovdu
Kendi sosyal medya hesabında İsrail ekonomisini destekleyen malların boykot edilmesiyle ilgili paylaşım yapan sunucu Helen Fares, "Yahudi karşıtı olmak, aşırı siyasi pozisyonları savunmakla" suçlanmasının ardından işten kovuldu.

Artı Gerçek - Almanya'da hükümetin, siyasi partilerin çoğunluğunun ve ana akım medyanın İsrail'e koşulsuz desteği Filistin'le ilgili sesleri tümden susturmaya dönüşürken, kendi sosyal medya hesabında İsrail'e boykot çağrısı yapan sunucu işten kovuldu.

İSRAİL BAĞLANTILI ÜRÜNLERİ SAPTAYAN UYGULAMAYI KULLANDI

Almanya'nın güneybatısına hizmet veren kamusal yayın kuruluşu SWR, dijital diyalog formatı MixTalk'un sunucusu Helen Fares'in görevine, sosyal medya hesabında İsrail ürünlerini boykot etmek için üretilen bir uygulamanın kullanımını paylaşmasının ardından son verdi.

SWR: AŞIRI SİYASİ POZİSYONLARINI DEFALARCA DİLE GETİRDİ

SWR açıklamasında kadın sunucunun "özel sosyal medya hesabında defalarca aşırı siyasi pozisyonlarını dile getirdiği" iddia edildi. Daha önce sosyal medya hesabında İsrail mallarının boykot edilmesi çağrısı yapmış Fares'in bu kez "boykot listesindeki malları tespit etmek için kullanılabilecek ve bu tür ürünleri satın almayarak İsrail ekonomisinin desteklenmemesini sağlayacak" bir uygulamadan bahsettiği belirtildi.

'SWR'NİN BAĞIMSIZ TARAFSIZ KONUMUNA AYKIRI'

Paylaşımın Fares'in SWR'deki işi bağlamında yapılmadığını belirten yayıncı, sunucunun "tartışma formatı moderatörlerinin programın bağımsızlığını ve güvenilirliğini koruma konusunda tarafsızlık görevine sahip olduğuna" dair bilgilendirildiğini, ama sosyal medya faaliyetlerinin bu tarafsızlıktan yoksun olduğunu dile getirdi. İşten çıkarmayı şöyle gerekçelendirdi:

'GAZETECİLERİN ELBETTE SİYASİ GÖRÜŞLERİ OLSA BİLE'

"SWR'nin sosyal medyadaki ifadelerle ilgilenmeye ilişkin açık kuralları var. Gazetecilerin elbette siyasi görüşleri olsa bile, SWR'nin ve her bir çalışanın bağımsızlığı, sosyal medya faaliyetleri nedeniyle zarar görmemeli veya şüpheye düşürülmemeli. SWR, bu ilkenin bu özel durumda ihlal edildiğini düşünüyor."

İŞTEN ÇIKARMA, ŞİKAYETLERİN ARDINDAN GELDİ

Öncesinde ÖRR Antisemitizm İzleme (ÖRR Antisemitismus Watch) isimli X hesabı ve bazı politikacılar, Fares'in İsrail'i boykot çağrılarının "Yahudi karşıtlığı" olduğunu iddia edip SWR Direktörü'ne şikayette bulundu.

VİDEODA NE VAR?

Helen Fares, Instagram hesabında kendisini bir süpermarkette gösteren bir video yayımladı. Kısa süre önce keşfettiğini, tadının "inanılmaz harika" olduğunu söylediği Danone firmasına ait Alpro marka çikolatalı sütü "No Thanks" adlı uygulamaya tuttuğunda, bu markanın boykot listesinde olduğunu öğrendi. Ardından İsrail boykotundan söz etti. Alpro markasının sahibinin İsrailli start-up'ları desteklediğini ve aslında İsrail ekonomisine yatırım yaptığı bilgisini aktarıp sütü tekrar rafa koydu.

FARES: FİLİSTİN İÇİN KONUŞAN TÜM SESLERİ SUSTURUYORLAR

Artık silinmiş durumdaki bu kısa Instagram gönderisini 6 Nisan'da yeniden yayımlayan X hesabı ÖRR Antisemitismus Watch, Fares'i Yahudi karşıtlığıyla suçlayıp hedef göstererek sunucunun kovulmasının yolunu açtı.

Fares, işten atılmasının ardından Instagram hesabında yaptığı açıklamada, "Alman medyası Filistin için konuşan tüm sesleri susturmaya çalışıyor. Bu yüzden daha fazla ve daha yüksek sesle konuşmamız gerekiyor" dedi. (FAZ, Berliner Zeitung, AA, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar