Almanlar kışı geçirmek için Girit'e akın ediyor

Almanlar kışı geçirmek için Girit'e akın ediyor
Yayınlanma:
A+ A-
Enerji krizi nedeniyle Almanların Girit Adası'na akın etmeye başladığı belirtildi. Giritli bir emlakçı "Haftada iki üç ev kiraya veriyoruz" dedi.

Artı Gerçek - Avrupa'da devam eden enerji krizi ve yüksek enflasyonun alım gücüne darbe vurması sebebiyle çok sayıda Almanın kışı geçirmek için Yunanistan'ın Girit Adası'na gittiği belirtildi. Yunanistan Turizm Bakanı Vassilis Kikilias'ın emekli Almanlara yaz ayında 'sıcak bir kış geçirmeleri' üzerine yaptığı çağrının ardından, Girit'te geçici ve kalıcı konaklayan Alman vatandaşlarının sayısında büyük artış gözlendi.

Yunanistan'da yayımlanan Kathimerini gazetesine konuşan Giritli emlakçı Yannis Kriaras, "Haftada iki ya da üç evi yabancılara kiralamaya devam ediyoruz" dedi.

EMEKLİ ALMANLAR ŞİKAYETÇİ

Kathimerini'ye bilgi veren bir uzman ise "Turist akını sebebiyle Girit'e yerleşmeyi tercih eden emekli Almanlar artan fiyatlardan mustarip" dedi. Ortalama emekli maaşının 1300 euro olduğu Almanya'da özellikle emekliler, yaşlılıklarını hem ucuz hem de sıcak bir bölgede geçirmeyi tercih ediyor.

"Dijital göçebe" olarak adlandırılan uzaktan çalışan beyaz yakalar ise hem daha iyi gelire sahip oldukları için hem de yurtdışında yaşam deneyimine sahip olmaları sebebiyle yerleştikleri bölgeye hızla uyum sağlıyor.

ALMANYA TURİST SAYISI AÇISINDAN TÜRKİYE'DE DE BİR NUMARA

Avrupa'daki kriz sebebiyle Türkiye de Alman turistler tarafından tercih edilen ülkeler arasında. Ekim ayında Türkiye'ye en çok turist gönderen ülke yüzde 13.31 (5 milyon 274 bin 45) ile Almanya oldu. Almanya'yı yüzde 11.69 (4 milyon 632 bin 712) ile Rusya takip ederken, İngiltere yüzde 8,09 (3 milyon 205 bin 288) ile üçüncü sırada yer aldı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar