Almanya, ABD ve Fransa, Türkiye'deki vatandaşlarını uyardı: Tetikte olun

Almanya, ABD ve Fransa, Türkiye'deki vatandaşlarını uyardı: Tetikte olun
Yayınlanma:
A+ A-
İsveç, Danimarka ve Hollanda'daki Kuran-ı Kerim yakma eylemlerinin ardından Almanya, Fransa ve ABD, Türkiye'de yaşayan vatandaşlarını olası terör eylemlerine karşı uyardı. Tarihi mekanlarda ve ibadet yerlerinde dikkatli olunması tavsiye edildi.

Artı Gerçek - Almanya Dışişleri Bakanlığı, ile Fransa ile ABD'nin Türkiye Başkonsoloslukları, Avrupa'daki Kuran yakma eylemlerinin ardından Türkiye'de yaşayan vatandaşlarını olası terör eylemlerine karşı uyardı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Kısa bir süre önce İsveç’te Türk Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim'in yakılması Türkiye'de terör saldırıları riski artırmıştır. Bu nedenle özellikle yoğun, kalabalık kamusal yerlerde bulunmaktan kaçınılmalı ve dini ibadet yerlerini ziyaret ederken dikkatli olunmalıdır" denildi.

'SALDIRILARDA BULUNABİLİRLER'

ABD'nin Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada ise, şöyle denildi:

"Avrupa'da son zamanlarda yaşanan Kuran yakma olaylarının ardından ABD hükümeti, vatandaşlarını teröristlerin Türkiye'deki ibadethanelere olası misilleme saldırılarına karşı uyarıyor. Teröristler, ibadet yerlerini veya Batılıların sık sık ziyaret ettiği yerleri hedef alarak, çok az uyarıda bulunarak veya önceden hiç uyarı vermeden saldırabilirler."

'TETİKTE OLUN'

ABD'nin Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada "Kalabalıktan kaçınma" uyarısıyla birlikte şu uyarılar yer aldı:

"Batılıların uğrak yeri olan yerlerde tetikte olun.
Kalabalıktan kaçının.
Düşük bir profil tutun.
Çevrenizden haberdar olun.
Güncellemeler için yerel medyayı izleyin.
ABD vatandaşlarına yönelik en son Uyarılar ve Mesajlar için Büyükelçilik sitesini takip edin."

'İBADET YERLERİNE DİKKAT'

Fransa'nın Türkiye Büyükelçiliği'nden Türkiye'deki vatandaşlarına dönük yollanan e-postada ise şu ifadeler kullanıldı:

"ABD Konsolosluğu'nun 27 Ocak 2023'te yayımladığı güvenlik uyarısında hatırlatıldığı üzere, Türkiye'de terör saldırısı riski arttığından Türkiye'de ikamet eden ya da Türkiye'den geçmekte olan Fransızlar ibadet yerleri de dahil olmak üzere özellikle yabancı uyruklular tarafından ziyaret edildiği bilinen buluşma noktalarında azami dikkat göstermeye çağrılmaktadır."

NE OLMUŞTU?

Danimarka İsveç çifte vatandaşı, Danimarkalı aşırı sağcı ve ırkçı Sıkı Yön Partisi (Stram Kurs) lideri Rasmus Paludan, İsveç'in başkenti Stockholm'de 21 Ocak'ta Paludan Türkiye'nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim yakmış, ardından Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da bir caminin karşısında ve Danimarka'nın Rusya Büyükelçiliği önünde eylemlerini sürdürmüştü.

Ayrıca Hollanda'da da ırkçı "Batı'nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar "(PEGIDA) hareketi lideri Edwin Wagensveld, Lahey kentinde tek başına yaptığı eylemde Kur'an-ı Kerim yırtmıştı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar