Paludan'dan ikinci Kuran eylemi sinyali: Rusya Büyükelçiliği önünde de yakabilirim

Paludan'dan ikinci Kuran eylemi sinyali: Rusya Büyükelçiliği önünde de yakabilirim
Yayınlanma:
A+ A-
Çeçen dövüş sanatı uzmanı Çimayev'in Kuran yakma eyleminden dolayı kendisine 'terörist' demesine tepki gösteren Paludan, Instagram hesabından Çimayev'e yanıt verdi. Paludan, Rusya Büyükelçiliği önünde de Kuran yakabileceğini söyledi.

Artı Gerçek - İsveç'te Kuran-ı Kerim yakmasıyla gündeme oturan Rasmus Paludan, Çeçenistanlı İsveç vatandaşı, karma dövüş sanatçısı Hamzat Çimayev'in eyleme tepki göstererek kendisine "terörist" demesinin ardından Rusya Büyükelçiliği önünde de aynı eylemi gerçekleştirebileceğini duyurdu.

İslam karşıtı aşırı sağcı Danimarkalı ırkçı Sıkı Yön Partisi (Stram Kurs) lideri ve İsveç- Danimarka çifte vatandaşı Rasmus Paludan'ın İsveç'te Kuran-ı Kerim yakması tüm dünyada tepki çekerken bir tepki de İsveç vatandaşı karma dövüş sanatçısı Hamzat Çimayev'den geldi. Aslen Çeçen olan Çimayev, Paludan için "O bize göre terörist" dedi.

'

'ASLA İSVEÇLİ OLAMAYACAK'

Paludan ise Çimayev'in tapkisine ırkçı ve cinsiyetçi sözlerle cevap vererek, Çimayev'in asla İsveçli olamayacağını söyledi. Çimayev'in "küçük bir kız gibi" söylendiğini ve "çok kadınsı" olduğunu söyleyen Paludan, Rusya Büyükelçiliği önünde de Kuran-ı Kerim yakabileceğini söyledi:

"Khamzat'ın bana hakaretine karşılık ve tüm Çeçenlere özel bir selam olarak (kitaplarını) Rusya Büyükelçiliği önünde yakabilirim diye düşünüyorum. Biliyorsunuz ki Çeçenistan bir ülke değil, Rusya’nın küçük bir bölümü, çok küçük bir bölümü."

NE OLMUŞTU?

Üç gün önce, Türkiye'den NATO üyeliği için onay bekleyen İsveç'te, İslam karşıtı aşırı sağcı Danimarkalı ırkçı Sıkı Yön Partisi (Stram Kurs) lideri ve İsveç- Danimarka çifte vatandaşı Rasmus Paludan tepkilere rağmen Kuran-ı Kerim yakmıştı.

Paludan, bölgede toplanan karşıt göstericilerin protestolarıyla ilgili ise "Eğer ifade özgürlüğünün olması gerektiğini düşünmüyorsanız, o zaman başka bir yerde yaşayabilirsiniz" diye konuşmuştu.

Paludan, daha önce hem Danimarka'da hem de İsveç'te benzer protestolar düzenlemiş ve bunlardan bazıları karşıt gösterilere yol açarak şiddet olaylarına sebep olmuştu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar