Almanya'da Türkiye’ye casus yazılım sattığı öne sürülen firmaya polis baskını

Almanya'da Türkiye’ye casus yazılım sattığı öne sürülen firmaya polis baskını
Yayınlanma:
A+ A-
2018 yılında, FinSpy casus yazılımının CHP'yi izlemek üzere kullanıldığı iddiasını içeren haberler yayınlanmıştı.

Almanya’nın Münih kentinde polis, casus yazılım geliştiren FinFisher yazılım şirketinin bürolarına baskın düzenledi. Şirketin, Türkiye'ye izinsiz yazılım sattığı belirtiliyor. Yaptıkları suç duyusu üzerine savcılığın soruşturma başlattığı Almanya Özgürlük Hakları Cemiyeti hukukçularından Sarah Lincoln, "Alman şirketleri baskıcı bir rejime maşalık yapamaz" dedi.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre, Münih Savcılığı şirket hakkında yurtdışına yasadışı satış suçlamasından soruşturma başlatıldığını duyurdu. Savcılık sözcüsü geçen hafta da geniş çaplı aramalar yapıldığını belirtti.

'DIŞ TİCARET YASASINI İHLAL' SUÇLAMASI

FinFisher bilgisayar ve cep telefonlarını izlemeyi mümkün kılan ve truva atı denilen bilgisayar yazılımları geliştiriyor. Şirket daha önce Alman Federal Emniyet Teşkilatı'nın kullanması için de yazılım geliştirmişti. Münih Savcılığı ise şirket yöneticilerine dış ticaret yasasını ihlal suçlaması yöneltiyor.

FinFisher konuyla ilgili açıklama yapmaktan kaçındı. Kamu yararı güden Almanya Özgürlük Hakları Cemiyeti (GFF) adlı dernek, FinFisher'i Türkiye'ye izinsiz yazılım satmakla suçladı. Soruşturmanın başlatılmasına neden olan suç duyurusunun da GFF tarafından yapıldığı öğrenildi. GFF hukukçularından Sarah Lincoln "Alman şirketleri baskıcı bir rejime maşalık yapamaz" diye konuştu.

MÜŞTERİLERİ SADECE SORUŞTURMA MAKAMLARI VE İSTİHBARAT SERVİSLERİ

Firmanın web sayfasında yer alan ifadelere göre FinFisher müşterilerine "organize suçlara karşı başarılı operasyonlar için birinci sınıf siber çözümler ve bilgi" vaat ediyor. Şirketin müşterileri arasında da sadece ve sadece ceza soruşturma makamları ve istihbarat servisleri bulunuyor. Almanya hükümeti 2018'de kamuoyuna yaptığı bir açıklamada polisin FinFisher'in geliştirdiği "Finspy" yazılımını kullanabileceğini belirtmişti.

Münih Savcılığı'nın verdiği bilgilere göre soruşturma kapsamında Münih çevresinde 15 işyeri ve evde arama yapıldı. Romanya menşeli bir şirket grubunun da soruşturma kapsamında incelendiği belirtildi. Savcılık sözcüsü "Yazılımın Federal Ekonomi ve İhracat Denetimi Dairesi’nden alınması gerekli olan ihracat izni olmaksızın ihraç edildiği şüphesi bulunuyor" dedi.

Almanya Özgürlük Hakları Cemiyeti'nin (GFF) iddiasına göre FinFisher'in geliştirdiği casusluk programı Finspy 2017 yılında Türkiye'de bir web sayfasında kullanıldı. GFF söz konusu sayfanın Türkiye'deki muhalefet hareketi tarafından bir forum olarak kullanıldığı ifade etti.

İDDİA: CHP'LİLERİN TELEFONLARINA BULAŞTIRILDI

2018 yılı Mayıs ayında Almanya medyasında FinSpy casus yazılımının CHP'yi izlemek üzere kullanıldığı iddiasını içeren haberler yayınlanmış, yazılımın CHP'nin "Adalet Yürüyüşü" sırasında CHP'li vekillerin akıllı telefonlarına bulaştırıldığı öne sürülmüştü. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu bu iddialarla ilgili, "Merak ediyoruz Alman hükümeti bunu Türkiye’de kime sattı?" sorusunu yöneltmiş, gerekirse Almanya'da hükümete karşı dava açacaklarını söylemişti.

İddialar üzerine dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "Satın aldığımız veya gayriresmi alıp da kullandığımız hiçbir yazılım söz konusu olamaz" açıklaması yapmıştı.

 

Öne Çıkanlar