Almanya Futbol Federasyonu, FIFA'nın 'One Love' yasağını CAS'a taşıdı

Almanya Futbol Federasyonu, FIFA'nın 'One Love' yasağını CAS'a taşıdı
Almanya Futbol Federasyonu, FIFA'nın 'OneLove' kol bandı yasağını Uluslararası Spor Mahkemesi'ne taşıdı. Karar, Alman milli takımı sponsorlarından olan bir market zincirinin AFF ile ticari işbirliğini askıya aldığını duyurmasının ardından geldi.

Artı Gerçek - Almanya Futbol Federasyonu (AFF), FIFA'nın Katar'da oynanan Dünya Kupası'nda "One Love" kol bandı yasağına karşı yasal yollara başvurduğunu açıkladı. Açıklama, ülkenin en büyük süpermarket zincirlerinden birinin kol bandını yasağına uyduğu için Almanya milli takımı ile yaptığı ticari işbirliğini askıya aldığını açıklamasının ardından geldi.

AFF SÖZCÜSÜ: YASAKLA İLGİLİ CAS'A BAŞVURU YAPTIK

FIFA'nın tehditlerinin ardından futbolcuların "One Love" kol bandı yasağına uyacağını duyuran AFF, Almanya'nın en büyük perakende market zincirinin kendileri ile yaptığı reklam anlaşmalarını iptal etmesi üzerine bir açıklama yaptı.

AFF sözcüsü Stefan Simon yaptığı açıklamada, "Uluslararası Spor Mahkemesi'ne (CAS) yasak kararının yasal dayanaklarının incelenmesi için başvuruda bulunduklarını" söyledi.

Simon, "FIFA bizi çoğulculuğun ve insan haklarının simgesini kullanmaktan men etti. Bize bildirilen yasak kararında içeriği netleştirilmeden, 'büyük sportif cezalardan' bahsedildi. AFF olarak, bu kararın meşru bir karar olup olmadığını netleştirmek istiyoruz" dedi.

AFF sözcüsü, "Almanya'nın İspanya ile oynayacağı ikinci maçı öncesinde kaptan Manuel Neuer'in "One Love" kol bandını cezai yaptırıma maruz kalmadan takmasını umduklarını" belirtti.

Öte yandan, AFF Başkanı Bernd Neuendorf yaptığı açıklamayla FIFA'nın kararını "güç gösterisi" olarak niteledi. Neuendorf, "karar hem sinir bozucu hem de Dünya Kupası tarihinde bir örneği yok" dedi.

ALMAN MARKET ZİNCİRİ REWE: FIFA'NIN KARARI KABUL EDİLEMEZ

Alman Futbol Federasyonu'nun açıklamasından önce ülkenin en büyük perakende satış zincirlerinden biri olan REWE'den FIFA'nın kararına ilişkin bir açıklama geldi. AFF ile reklam anlaşmalarını iptal eden market zincirinin CEO'su Lionel Souque tarafından yapılan açıklamada şirketin, şüpheye yer bırakmayacak şekilde FIFA'nın tutumunun karşısında olduğu vurgulandı. Souque, "Biz çoğulculuktan yanayız ve futbol çoğulculuk demek. Bir futbol taraftarı olarak ve çoğulculuğu savunan bir şirketin CEO'su olarak benim için FIFA'nın aldığı karar kesinlikle kabul edilemez" dedi. REWE geçen ay AFF ile yıllardır süren sponsorluk anlaşmasını uzatmayacağını bildirmişti. Kararın Katar'da düzenlenen Dünya Kupası'na ilişkin tartışmaların yaşandığı bir döneme denk gelmesi dikkat çekmişti.

DİĞER SPONSORLAR DA SIRADA

Alman Telekomünikasyon şirketi "Deutsche Telekom" da salı günü yaptığı açıklamayla AFF ile oyuncuların kol bandıyla çıkmasına izin vermediği için görüşmeyi planladıklarını duyurmuştu. AFF'nin Volkswagen, Adidas ve Lufthansa gibi sponsorlarının da benzer kararlar alabileceği düşünülüyor.

FIFA'nın Katar'da oynanan Dünya Kupası'nda "One Love" kol bandı yasağı getirmesi ve AFF'nin karara uyması Almanya'da büyük tepki yaratmış durumda. Bazı barlar maçları yayınlamaktan vazgeçerken, bazılarıysa maçlar sırasında elde edilen gelirleri göçmen derneklerine bağışlayacağını duyurdu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar