'One Love' kol bandı takacak milli takımlardan ortak açıklama: Vazgeçtik

'One Love' kol bandı takacak milli takımlardan ortak açıklama: Vazgeçtik
Yayınlanma:
A+ A-
FIFA, eşcinselliğin 'yasak' olduğu Katar'da düzenlenen Dünya Kupası'nda "One Love" kol bandı takan oyuncuların maça sarı kartla başlayacağını açıkladı. Eşcinsellerle dayanışma için daha önce kol bandı takacağını açıklayan takımlardan geri adım geldi.

Artı Gerçek - FIFA'nın Katar'da oynanan Dünya Kupası'nda LGBTİ+ topluluğu ile dayanışma ve çoğulculuğu teşvik etmek amacıyla 'One Love' kol bandı takacak oyunculara sarı kart cezası verme kararının ardından, söz konusu ülkelerden geri adım geldi. Yedi ülkenin futbol federasyonlarından yapılan ortak açıklamada, "One Love mesajını savunuyoruz ancak önceliğimiz maçları kazanmak" denilerek takım kaptanlarının kol bantlarını takmayacağı açıklandı.

Hollanda tarafından başlatılan One Love girişimi, Belçika, Danimarka, Fransa, Almanya, Norveç, İsveç, İsviçre, Galler ve İngiltere tarafından desteklenmişti. Yedi Avrupa takımının kaptanının, maçlara One Love kol bandıyla çıkması bekleniyordu. Ancak FIFA'nın 'kurallar gereği maçlarda ekstra ekipman takılmasına izin verilmeyeceğini' ve bu bandı takan futbolculara maç başlar başlamaz sarı kart gösterileceğini açıklaması üzerine geri adım geldi.

'FUTBOLUN RUHUNA AYKIRI, GÖRÜLMEMİŞ BİR KARAR'

Ortak açıklama yapan federasyonlar, "One Love mesajını savunuyoruz ve yaymaya devam edeceğiz. Ancak Dünya Kupası'ndaki bir numaralı önceliğimiz maçları kazanmak. Kaptanımızın maça sarı kartla başlamasını istemiyoruz. Bu nedenle UEFA çalışma grubu, Hollanda Futbol Federasyonu ve ekip olarak planımızdan vazgeçmek zorunda kaldık. One Love bandını taktığımız için para cezası ödeyecektik ama FIFA'nın bizi sahada cezalandırmak istemesi daha önce hiç görülmemiş bir şey. Bu, insanları birleştirmesi gereken sporun ruhuna aykırı" ifadelerini kullandı.

İngiliz milli takımının kaptanı Harry Kane daha önce, "One Love kampanyasını destekleyen milli takım kaptanları arasına katılmaktan onur duyuyorum" açıklaması yapmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar