Almanya İçişlerİ Bakanı: AB'nin Türkiye ile yaptığı anlaşma yeterince iyi işlemiyor

Almanya İçişlerİ Bakanı: AB'nin Türkiye ile yaptığı anlaşma yeterince iyi işlemiyor
Yayınlanma:
A+ A-
Almanya göç konusunda daha yakın AB-Türkiye işbirliği çağrısında bulundu. İçişleri Bakanı Faeser, 2016 AB-Türkiye anlaşmasının sorunları daha iyi ele alacak şekilde güncellenmesi gerektiğini söyledi

Artı Gerçek - Almanya'ya artan göç nedeniyle hükümet baskı altında kalırken, Almanya İçişleri Bakanı Faeser göç konusunda Türkiye ile daha yakın iş birliği hedeflediğini söyledi.

'MEVCUT ANLAŞMANIN GÜNCELLENMESİ GEREKLİ'

Faeser, Welt am Sonntag gazetesine yaptığı açıklamada, göç konusunda Türkiye ile daha yakın işbirliği yapılmasını isteyerek, "Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki göç konusundaki mevcut anlaşmanın güncellenmesi önemli. İhtiyaç duyulan şey bu. Şu anda AB'nin Türkiye ile yaptığı anlaşma yeterince iyi işlemiyor" ifadesini kullandı.

2016'da yapılan söz konusu mutabakatın mimarı sayılan göç uzmanı Gerald Knaus da da Ankara ile göç konusunda yeni bir anlaşma yapılması gerektiğini savunuyor. 2016 yılında varılan mutabakat, prensipte Türkiye'den düzensiz yollarla Yunanistan'a gelen göçmenlerin Türkiye'ye geri gönderilmesini mümkün kılıyor. Bu anlaşma için Türkiye'ye 6 milyar euro destek sözü verilmişti.

POLONYA VE ÇEKYA SINIRLARINDA DÜZENLİ KONTROL SÖZÜ

Düzensiz göçü engellemek için Polonya ve Çekya sınırlarında sabit sınır kontrolleri yapabileceklerine işaret eden Faeser, "Bu tür ek kontroller, sınır bölgelerini gözetleyen görevlilerle uyum içinde olmalıdır" dedi. Faeser, bu amaçla güvenlik güçlerinin, Polonya ve Çekya sınırlarındaki varlığının güçlendirildiğini vurgulayarak, yine de sabit sınır kontrolleri sağlanır sağlanmaz sığınmacıların gelmekten vazgeçeceklerinin düşünülmemesi gerektiğinin altını çizdi. Alman polislerini, Çekya topraklarında konuşlandırmak isteyen İçişleri Bakanı Faeser, bu konuda İsviçre ile işbirliğine atıfta bulunarak, İsviçre polis güçleriyle yakın koordinasyon içinde Alman polisinin, İsviçre topraklarında kontroller yapmasına ve izinsiz girişleri önlemesine izin verildiğini kaydetti.

Ana muhalefetteki Hristiyan Birlik (CDU/CSU), Avusturya-Almanya sınırında da düzenli kontroller yapılmasını talep ediyor. İçişleri Bakanı Faeser sabit noktalarda düzenli kontroller yapılmasını şimdiye kadar reddetmiş, polisin somut şüphe olmaksızın yaptığı ani kontrollerin daha etkili olduğunu savunmuştu. Son haftalarda ise özellikle Almanya'nın doğusundan yaşanan düzensiz girişlerdeki hızlı artış üzerin İçişleri Bakanı Faeser, baskı altında kalmıştı.

EWN ÇOK İLTİCA TALEBİ TÜRRKİYE, SURİYE VE AFGANİSTAN'DAN

Almanya Federal Göç ve Mülteciler Dairesi'nin (BAMF) açıklamasına göre, Ocak-Ağustos aylarında ülkeye gelen 204 bin göçmen iltica talebinde bulundu. Bu da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 77 daha artış anlamına geliyor. En çok iltica başvurusu yapılan ülkeler sıralamasında Suriye, Afganistan ve Türkiye geliyor. Aylar bazında bakıldığında ise Türkiye'den yapılan iltica başvuruları Temmuz ve Ağustos aylarında rekor seviyede artış kaydederek Afganistan'ı geride bıraktı ve Türkiye bu aylarda Suriye'nin ardından en çok iltica basvurusu yapan sığınmacı gelen ikinci ülke oldu. (AA, DW TÜRKÇE)

Öne Çıkanlar