Almanya Nitelikli Göçmenlik Yasası'nı onayladı: Yabancı işçilere üç başvuru yolu sunuldu

Almanya Nitelikli Göçmenlik Yasası'nı onayladı: Yabancı işçilere üç başvuru yolu sunuldu
Yayınlanma:
A+ A-
Almanya'da kabine Avrupa'nın en büyük ekonomisindeki işgücü açıklarını kapatma girişimi olan Nitelikli Göçmenlik Yasası'nı onayladı. Yeni yasa Almanya'nın AB dışındaki ülkelerden gelen işçi sayısını yılda 60 bin kişi artırmasına olanak sağlıyor.

Artı Gerçek - Almanya'da Bakanlar Kurulu, ülkede nitelikli iş gücü açığını kapatmayı hedefleyen Nitelikli Göçmenlik Yasası'nı onayladı. Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı, Almanya'da kalifiye iş gücü göçünün kolaylaştırılması için oluşturulan nitelikli göçmen stratejisine Bakanlar Kurulu'nun onay verdiğini açıkladı.

Birçok Alman şirketinin uzun süredir nitelikli çalışan bulmakta ciddi zorluklar yaşadığı, nitelikli çalışan açığının 2022'de 1,98 milyon seviyesinde olduğu vurgulanan açıklamada "Vasıflı iş gücü eksikliği, çok sayıda sektörü ve şirketleri etkilemektedir. Nitelikli işçi eksikliği, ülke refahı için bir risk haline geldi" dendi.

Almanya Maliye Bakanı Christian Lindner, kabinenin yasayı onaylamasının ardından Twitter'da yaptığı paylaşımda "Bununla, göç politikasında yeni bir başlangıcın temelini atıyoruz. Ülkenin ekonomik başarısına vasıflı bir işçi olarak katkıda bulunabilecek herkesi bekliyoruz" dedi.

YENİ YASAYA ÜÇ FARKLI YOLLA BAŞVURULABİLİYOR

Reuters'ın aktardığına göre yeni yasa Almanya'nın AB dışındaki ülkelerden gelen işçi sayısını yılda 60 bin kişi artırmasına olanak sağlıyor. Yabancı işçilere ülkeye girmeleri için üç yol sunuluyor. İlkinde Almanya'da tanınan bir üniversite derecesi ve bir iş sözleşmesi gerekiyor. İkinci yol ilgili bir sektörde en az iki yıllık deneyim ve bir eğitim derecesi veya mesleki eğitim gerektiriyor. Üçüncü yol ise iş teklifi olmayan ancak iş bulma potansiyeli olan bireyler için yeni bir “fırsat kartı” sunuyor. Fırsat kartında işçilerin nitelikleri, dil becerilerini, mesleki deneyimi, Almanya ile bağlantıyı ve yaşı dikkate alan puana dayalı bir sistemi takip ediyor.

Kabine ayrıca, daha önce yıl sonunda sona ermesi beklenen Arnavutluk, Bosna-Hersek, Kosova, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, Karadağ ve Sırbistan'dan iş arayanlar için düzenlemelerin genişletilmesine de karar verdi. Almanya, bu ülkelerden yılda 50 bine kadar işçi alabilecek (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar