Almanya'da çifte vatandaşlık için düğmeye basıldı

Almanya'da çifte vatandaşlık için düğmeye basıldı
Yayınlanma:
A+ A-
Almanya'daki koalisyon hükümeti, çifte vatandaşlık vaadi için harekete geçiyor. İlgili yasanın parlamento görüşmeleri için tarih belirlenirken, Sosyal Demokrat Partili Hartmann parlamento sürecinin en geç 2023 yazında tamamlanabileceğini söyledi.

Artı Gerçek - Nüfusunun yaklaşık yüzde 27,2'sini göçmenlerin oluşturduğu Almanya'da, koalisyon hükümetinin geçen yılki kuruluş anlaşmasının kilit maddelerinden biri olan çifte vatandaşlık konusunda ilk somut adım yolda. Almanya'da yerel yayın yapan The Local sitesinin haberine göre, Sosyal Demokratlar, Yeşiller ve Hür Demokratlardan oluşan Almanya hükümeti, çifte vatandaşlık yasasının parlamentoda (Bundestag) tartışmaya açılması için tarih belirledi.

Yasanın en çok etkileyeceği kesim ise Almanya'daki göçmen nüfusun büyük çoğunluğunu oluşturan Türkiyeliler olacak.

YASADA NELER YER ALACAK?

Almanya'da bugünde dek milyonlarca göçmen çifte vatandaşlıktan faydalanamıyordu. Yeni çıkarılması planlanan yasa ise Avrupa Birliği (AB) üyesi olmayan ülkelerden gelen göçmenlerin, diğer vatandaşlık statülerinden vazgeçmeden Almanya vatandaşı olabileceği anlamına geliyor.

Habere göre, yeni yasanın aynı zamanda Almanya vatandaşı olmayan kişilerin bu hak için bekleme süresini sekiz yıldan beş yıla indirmesi bekleniyor. Bazı vakalarda, Alman toplumuna entegre olduklarını kanıtlayan ve Almanca diline hâkimiyetlerini belgelendiren kişilerin Almanya'da yaşamaya ve çalışmaya başlamalarından üç yıl sonra başvuruda bulunabileceği belirtiliyor.

'KALICI ENTEGRASYON TEKLİFİ'

Bundestag İçişleri Komitesi'nin Hür Demokrat Partili üyesi Stephan Thomae, konuyla ilgili "Buraya gelen, kendileri için bir yaşam inşa eden ve Almanya'ya kalıcı bir bağ duyan insanlar hızla yurttaşlığa kabul edilmeli. Bizimle birlikte yaşayan, dilsel, yasal, ekonomik ve kültürel açıdan iyi bir biçimde entegre olmuş, toplumumuzun başarısına katkı yapan ve sorumluluklarını yerine getiren insanların aynı zamanda ilgili haklarına sahip olmalarını, onlara kalıcı bir entegrasyon teklifinde bulunmayı olmasını istiyoruz" dedi.

'EN GEÇ 2023 YAZINA DEK TAMAMLANABİLİR'

Ancak söz konusu yasanın parlamentoda tartışılıp ayrıntılarının belirlenmesi ve yürürlüğe girmesi için henüz net bir takvim belirlenmiş değil. Bundestag İçişleri Komitesi'nin Sosyal Demokrat üyesi Sebastian Hartmann ise bu konuda "Eğer kabine beklenen kararını aralık ayında verirse, parlamento sürecini en geç 2023 yılı yazına dek tamamlamış olabiliriz" diye konuştu.

SEÇİM SONUÇLARINA DA YANSIYACAK

Çifte vatandaşlık yasasının, Almanya'da federal seçimlerde eğilimleri değiştirmesi de bekleniyor. Zira Almanya'da yaşamalarına rağmen Alman pasaportu taşımayan kişilerin bugüne dek oy kullanmasına izin verilmiyordu. Alman kamu yayıncısı ZDF, bu nedenle geçen yıl düzenlenen seçimlerde ülkede 18 yaş üzerinde olan yaklaşık 9.7 milyon kişinin yüzde 14'ünün oy kullanamadığını duyurmuştu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar