Ankara'daki saldırıya dünyadan tepkiler

Ankara'daki saldırıya dünyadan tepkiler
Yayınlanma:
A+ A-
Ankara'da İçişleri Bakanlığı'nı hedef alan bombalı saldırıya dünyadan kınama mesajları geldi. NATO ve Avrupa Birliği saldırıyı kınadığını ve Türkiye ile dayanışma halinde olduklarını açıklarken, çok sayıda Orta Doğu ülkesi de saldırıyı kınadı.

Artı Gerçek - NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ankara'da İçişleri Bakanlığı'na yönelik bombalı saldırıyı şiddetle kınadığını açıkladı. Stoltenberg, sosyal medya platformu X üzerinden iki saldırganın öldüğü, iki polisin yaralandığı saldırıyla ilgili yaptığı açıklamada "Bugün Ankara'da İçişleri Bakanlığı'na yönelik terör saldırısını şiddetle kınıyor, görevi başında yaralanan polis memurlarına acil şifalar diliyorum. NATO terörle mücadelede Türkiye ile dayanışma içerisindedir" ifadelerini kullandı.

AVRUPA'DAN KINAMA VE DAYANIŞMA MESAJLARI

Avrupa Birliği (AB), İsveç ve İtalya da saldırıyı kınadı ve Türkiye ile dayanışma mesajları verdi. AB Konseyi Başkanı Charles Michel, sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada, "Ankara'daki terör saldırısı nedeniyle şoke oldum" ifadesini kullandı. Michel, "Türk halkında yara açmaya yönelik saldırıyı şiddetle kınadığını" belirtti.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de AB'nin saldırıyı kınadığını yineleyerek, "Türkiye ile dayanışmamızı ifade ediyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz" mesajını paylaştı. AB Komisyonu'nun komşuluk ve genişlemeden sorumlu üyesi Oliver Varhelyi de yaralı polis memurlarının bir an önce iyileşmesi dileğinde bulundu. Varhelyi, "Türkiye'yi terörle mücadelesinde destekliyoruz" ifadesini kullandı

NATO üyeliği konusunda Türkiye'nin onayını bekleyen İsveç'in Başbakanı Ulf Kristersson da ülkesinin saldırıyı şiddetle kınadığını belirterek, "Terörle mücadelede Türkiye ile uzun vadeli işbirliğine olan bağlılığımızı bir kez daha teyit ediyor, yaralananların bir an önce ve tamamen iyileşmesini diliyoruz" dedi. İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani de "Ankara'dan gelen haberleri büyük dikkatle takip etmekteyim. İtalyan hükümeti, her türlü terörü şiddetle kınıyor ve Türkiye'ye tam dayanışmasını belirtiyor" ifadelerini kullandı. Bu arada, İtalya'nın Ankara Büyükelçiliği, vatandaşlarını dikkatli olmaya çağırarak yaralananlara geçmiş olsun dileğinde bulundu.

ORTA DOĞU'DAN DAYANIŞMA VE KINAMA MESAJLARI

Mısır, Cezayir, Ürdün, Kuveyt ve Filistin de saldırıyı kınayan açıklamalarda bulundu. Cezayir Cumhurbaşkanlığı, saldırıya ilişkin yazılı açıklamasında "Cezayir, Türkiye'nin başkenti Ankara'daki İçişleri Bakanlığı’nı hedef alan ve iki polis memurunun yaralanmasıyla sonuçlanan menfur terör saldırısını şiddetle kınıyor" dendi. Kuveyt Emiri Nevvaf el-Ahmed el-Cabir es-Sabah ile Kuveyt Veliaht Prensi Meşal el-Ahmed el-Cabir es-Sabah, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a gönderdikleri iki ayrı telgrafta, Ankara'daki saldırıyı kınadıklarını ifade etti. Filistin Dışişleri Bakanlığı da yaptığı yazılı açıklamada, Filistin'in, Türkiye'nin ve halkının yanında olduğu vurgulanarak Ankara'daki saldırının "en güçlü ifadelerle" kınandığı belirtildi.

Ürdün Dışişleri Bakanlığı X sosyal medya platformundan saldırıya ilişkin yazılı açıklama yayınladı. Açıklamada, "Ürdün, Ankara'daki İçişleri Bakanlığı önündeki terör saldırısını kınayarak, kardeş ülke Türkiye ile tam dayanışma içerisinde olduğu ifade ediyor" dendi ve yaralılara acil şifalar dilendi. Mısır Dışişleri Bakanlığı da bakanlığa ait resmi Facebook sayfasında Ankara'daki saldırıya ilişkin yazılı açıklama yayınladı. Açıklamada, Mısır'ın, Ankara'da İçişleri Bakanlığı önündeki saldırıyı en güçlü şekilde kınadığı belirtildi. Mısır'ın "kardeş ülke Türkiye, hükümeti ve halkıyla tam dayanışma içinde olduğu" ifade edilen açıklamada, saldırıda yaralananlara acil şifalar dilendi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar