APEC liderleri: Çoğu ülke Ukrayna’daki savaşı kınadı

APEC liderleri: Çoğu ülke Ukrayna’daki savaşı kınadı
Tayland'da düzenlenen Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Zirvesi'nde Rusya'nın Ukrayna'ya karşı açtığı savaşın sona ermesi için çağrısı yapıldı.

Artı Gerçek- Asya-Pasifik liderleri, Tayland'da düzenlenen iki günlük Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Zirvesi'nde Rusya'nın Ukrayna'ya karşı açtığı savaşın sona ermesi için çağrıda bulundu.

21 ülkeden oluşan APEC liderleri tarafından yayımlanan sonuç bildirisinde, Rusya-Ukrayna savaşının olumsuz etkilerine işaret edildi.

Bildiride, savaş ve güvenlikle ilgili meselelerin "küresel ekonomi için ciddi sonuçları" olabileceği vurgulanarak, "birçok ülkenin Ukrayna'daki savaşı kınadığı" aktarıldı.

Savaşın derin enflasyona, gıda güvensizliğine ve tedarik zincirinde sorunlara yol açtığı kaydedilen bildiride, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nun 2 Mart'ta yayınladığı "Rusya Federasyonu'nun tüm askeri güçlerini uluslararası kabul görmüş sınırları içindeki Ukrayna topraklarından derhal, tamamen ve koşulsuz olarak geri çekmesi talep ediliyor" ifadeleri yer aldı.

"Birçok ülkenin kınadığı" ifadesi daha önce Bali'de düzenlenen G20 Zirvesi sonuç bildirgesinde de yer almıştı. Bu ifadeye bazı ülkelerin Ukrayna'daki savaş konusunda farklı görüşleri ve değerlendirmelerinin yer almasının yol açtığı açıklanmıştı.

Rusya ve genellikle ABD'nin dünyadaki tek küresel güç olma politikasına karşı çıkan Çin hem G20 hem de APEC ülkeleri arasında yer alıyor. Pekin genellikle Rusya'yı açıktan kınamaktan kaçınıyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar