Arakanlı Müslümanlar'ın trajedisi sürüyor: Yüz göçmen denizde mahsur, 20'si ölmüş olabilir

Arakanlı Müslümanlar'ın trajedisi sürüyor: Yüz göçmen denizde mahsur, 20'si ölmüş olabilir
Myanmar'ın etnik gruplarından Araknalı Müslümanları taşıyan bir teknenin iki haftadır Hindistan'ın Andaman Adaları açıklarında sürüklendiği duyuruldu. Teknede 100'den fazla kişinin olduğu, 16 ila 20'sinin ölmüş olabileceği açıklandı.

Artı Gerçek- Myanmar'da yaşayan etnik gruplardan Müslüman Arakanlıların göç trajedisi devam ediyor.

Arakanlı iki insan hakları örgütü 100'den fazla Arakanlı Müslüman'ın Hindistan'ın Andaman adaları açıklarında bulundukları teknede mahsur kaldığını, 16 ila 20'sinin açlık, susuzluk veya boğulma kaynaklı ölmüş olabileceğini duyurdu.

Arakanlı Müslümanlar her yıl Maynmar'daki şiddet ortamından ve Bangladeş'teki mülteci kamplarının sefaletinden kaçmak için yaşamlarını tehlikeye atarak deniz yoluyla Malezya'ya ulaşmaya çalışıyor.

Reuters'a bilgi veren bir kaynak mahsur kalan tekneye Hindistan'a ait beş geminin salı gecesi ulaştığını duyursa da Hindistan Donanması sözcüsü ellerinde paylaşacak bir bilgi olmadığını söyledi.

Arakanlı Müslümanlara yardım için çalışan bir örgüt olan Arakan Project'in direktörü Chris Lewa yaptığı açıklamada "20 kadar kişinin öldüğünü tahmin ediyoruz Bazıları açlık ve susuzluktan diğerleri de çaresizlik içinde denize atladı. Bu kesinlikle korkunç ve çirkin" dedi.

'İKİ HAFTADAN BERİ SÜRÜKLENİYORLAR'

Asya Pasifik Mülteci Hakları Ağı'nın Arakan Çalışma Grubu, da grubun iki haftadan fazla bir süredir teknenin başıboş şekilde sürüklendiğini söyledi.

Grubun başkanı Lilianne Fan, "Dün gece geç saatlerde tekneye yaklaşan bazı Hint gemileri olduğunu duyduk, bu yüzden şimdi güncellemeleri bekliyoruz" dedi.

Fan "Hindistan Donanması veya Sahil Güvenliği'nin bir an önce tekneyi kurtarmasını umuyoruz. Bu insanlar iki haftadan fazla bir süredir hasarlı bir teknede yiyecek ve su olmadan sürükleniyor. 16 kişinin çoktan ölmüş olabileceğini öğrendik" ifadelerini kullandı.

100'den fazla Arakanlı Müslümanı taşıyan başka bir tekne, hafta sonu Sri Lanka donanması tarafından kurtarılmıştı.

2018'de 730 binden fazla Arakanlı Müslüman, Myanmar'da tanıkların toplu katliam ve tecavüz de dahil olduğunu söylediği askeri operasyonların ardından komşu Bangladeş'e kaçmıştı. Hak grupları ve medya, sivillerin öldürüldüğünü ve köylerin yakıldığını belgelemişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar