Avrupa'da ikinci dalga alarmı: Artık takip etmek mümkün değil

Avrupa'da ikinci dalga alarmı: Artık takip etmek mümkün değil
Yayınlanma:
Güncelleme: 18 Ekim 2020 20:17
A+ A-
İtalya, ikinci dalgaya ekonomi, istihdam piyasası ve okulları kapsayan teşvik paketiyle hazırlanıyor. Almanya ve Fransa'da da vakalar rekor seviyede.

Avrupa’da Coronavirus vakalarının artışa geçmesiyle birlikte yeni önlemler gündeme geliyor. İtalya ekonomiyi desteklemek için 40 milyar Euro ayırırken, Fransa’da sokağa çıkma yasağı hazırlığı yapılıyor. Vaka sayısının arttığı bir diğer ülke Almanya’da Başbakan Angela Merkel yurttaşlara çağrıda bulundu.

İTALYA EK BÜTÇE AYIRDI

İtalya hükümeti Coronavirüs salgınının darbe vurduğu ekonomiyi desteklemek için 40 milyar euro hacminde bir teşvik programı öngören bütçe tasarısını kabul etti. Söz konusu kaynak 2021-2023 dönemini kapsıyor.

İtalyan hükümetinin kabul ettiği bütçe tasarısı, vatandaşların sağlığını ve ülke ekonomisinin istikrarını korumak amacıyla 'önemli ölçüde bütçe genişlemesi' öngörüyor. Sağlık sistemine 4 milyar euroluk kaynak ayrılması planlanırken, yaklaşık 30 bin sağlık çalışanının sözleşmelerinin uzatılması da tasarlanıyor.

Bütçenin 6 milyar euroluk bölümünün okul ve üniversitelere aktarılması planlanırken, 4 milyarlık bölümü ise ekonominin krizdeki branşlarına ayrılacak. Giuseppe Conte başbakanlığındaki merkez sol hükümet, işsizlik yardımlarını da artırmayı planlıyor. Ailelere ve yoksullara yardımlar, vergi reformu da hükümetin planları arasında. Harcamaların bir kısmının AB yardımları bir kısmının da borçlarla finanse edileceği belirtiliyor.

FRANSA'DA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Fransa'da ise ilk kez son 24 saat içinde 32 binden fazla yeni Coronavirus vakası kaydedildi. Sağlık kuruluşları, ülkede cumartesi akşamı itibarıyla 32 bin 427 yeni vakanın tespit edildiğini duyurdu. Böylece vaka sayısında yeni bir rekorun kaydedildiği Fransa'da toplam enfeksiyon sayısı 867 bin 197'ye yükseldi.

Coronavirus vakalarının artışa geçtiği ülkede, salgın ile mücadele amacıyla başkent Paris'in yanı sıra sekiz büyük şehire getirilen kısmi sokağa çıkma yasağı cumartesi akşamı yürürlüğe girdi. Saat 21.00 ile 06.00 arasında vatandaşların geçerli bir nedenleri olmaması halinde evden çıkmamaları istendi.

ALMANYA'DA VAKA SAYISI ARTIYOR: MERKEL ÇAĞRI YAPTI

Almanya'da Coronavirus salgını ile mücadelede yetkili kurum olan Robert Koch Enstitüsü'nün pazar günü açıkladığı verilere göre, Almanya’da son 24 saat içerisinde 5 bin 587 koronavirüs vakası kayda geçti. Ancak hafta sonları sorumlu sağlık kuruluşlarının tümü güncel verileri aktarmadığı için pazar ve pazartesi günkü sayıların normalde olduğundan düşük seyrettiğine dikkat çekiliyor. Cumartesi sabahı yapılan açıklamaya göre, son bir gün içinde 7 bin 830 yeni vaka kaydedilmişti.

Almanya'da yeni Coronavirus vakalarının sayısının artışa geçmesi üzerine Başbakan Angela Merkel, vatandaşlara salgının yayılmasını önleme çağrısında bulundu. 

SLOVENYA: POZİTİF ÇIKAN KİŞİLERİN İRTİBAT HALİNDE OLDUĞU KİŞİLERİN TESPİT EDİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL

Slovenya Sağlık Bakanlığı ise Coronavirus enfeksiyon zincirlerinin artık takip edilmeyeceğini duyurdu. Ülkenin Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, vakaların çok hızlı bir şekilde artması nedeniyle testi pozitif çıkan kişilerin irtibat halinde olduğu kişilerin tespit edilmesinin artık mümkün olmadığı ifade edildi. Ancak koronavirüs testi pozitif çıkan kişilerin bilgilendirilmeye devam edileceği belirtilerek bu kişilerden karantina uygulamaları ve irtibat halinde oldukları kişileri bilgilendirmeleri istendi.

2 milyon nüfuslu Slovenya'da koronavirüs vaka sayısı geçen haftadan bu yana iki katına çıkmıştı.

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi'nin (ECDC) verdiği bilgilere göre, Avrupa Ekonomik Alanı'nda Coronavirus pandemisinin başından bu yana Covid-19 nedeniyle 200 binden fazla kişi yaşamını yitirdi.(DW Türkçe)

Öne Çıkanlar