Avrupa Erdoğan’ın ‘Nazi’ çıkışını konuşuyor

Avrupa Erdoğan’ın ‘Nazi’ çıkışını konuşuyor
Türkiye-Almanya arasında yükselişe geçen diplomatik gerginlik ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya’ya ‘Nazi’ benzetmesinin Avrupa’daki yankıları...

Türkiye-Almanya arasında yükselişe geçen diplomatik gerginlik ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya’ya ‘Nazi’ benzetmesinin Avrupa’daki yankıları sürüyor.

DÜNYA – Önce Brüksel’den tepkiler: EU Observer’in haberine göre Belçika Dışişleri Bakanı Reynders, Almanya’nın mitinglere izin vermemesi üzerine Erdoğan’ın Nazi benzetmesi "anormal" ve "saçmalık" olarak değerlendirdi. Hollanda Dışişleri Bakanı Koenders ise Erdoğan’ın sözlü öfkesini anlamadığını ve Türkiye’nin kendi siyasetini AB’ye ihraç etmemesi gerektiğini belirtti. Slovakyalı meslektaşı Lajcak ise Avusturya’nın çıkışına destek vererek "AB yabancı ülkelerin siyasi mitinglerine kısıtlama getirmeli" dedi.

STANDART: AB’DEN YASAK ERDOĞAN İÇİN NİMET

Miting yasaklama meselesi Avrupa basınında genelde ‘ters teper’ şeklinde yorumlanıyor. Avusturya’da yayınlanan Der Standard gazetesi, Avrupalı demokratların AKP’li bakanların toplantı yapmasına tahammül etmesi gerektiğini savundu. "Yasalar ihlal edilmediği sürece konuşma ve fikir özgürlüğünü tanımak gerektiği"ni savunan gazete, sonucu ne kadar kötü olursa olsun "katlanmak gerektiği"ni belirtti:
"Karınağrısı da yapsa, başımızı da ağrıtsa, buna izin vermek zorundayız. Elimizde en azından işleyen bir hukuki sistemi var. AB çapında yeni bir toplantı yasağı Ankara'nın tek tek ülkelere -örneğin Almanya'ya- yaptığı baskıyı yok etmeyecek, aksine AB'nin bütününü zayıflatacak. Çünkü Türkiye'ye yönelik bir yasak sadece Erdoğan'a yarar. Böyle bir yasağı kendine ve milletine saldırı olarak algılar Erdoğan. AB'nin hukuk devletini savunduğunu, ama kendisi söz konusu olduğunda o kadar da önemsemediğini söyleyecektir. Böyle bir yasak Erdoğan için bir nimet olacaktır."

‘AVRUPA’NIN KORKAKLIĞI, ERDOĞAN’IN KÜSTAHLIĞI BAŞIMIZA BELA OLACAK’
Çek Lidove Noviny gazetesi ise ifade özgürlüğü meselesini şöyle yorumladı: "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın özgürlük adına konuşup, Almanya'yı Nazi gibi davranmakla suçlamasından biraz kuşkulanmamız gerekir. (…) Erdoğan yüzünü potansiyel seçmenleri olarak gördüğü Almanyalı Türklere döndüğü sürece, Avrupa’nın onları -ve genel olarak Müslümanları- bir tür militan olarak gördüğü yönündeki düşüncelerini güçlendirecek."

Macar Vecernji List gazetesiyse Merkel’in Nazi suçlamalarını umursamadığını savundu: "Onun endişesi daha çok, Erdoğan'ın her an Türkiye'deki 3,5 milyon mülteciyi Avrupa'ya gönderme ihtimali. Yeni bir mülteci dalgası Merkel için seçimde bir yenilgiye, AB içinse çöküşe mal olabilir."

(Kaynak: eurotopics.net)

 

Öne Çıkanlar