Avrupa Parlamentosu Rusya'yı 'terörü destekleyen devlet' ilan etti

Avrupa Parlamentosu Rusya'yı 'terörü destekleyen devlet' ilan etti
Yayınlanma:
A+ A-
Avrupa Parlamentosu Rusya'yı Ukrayna'da sivil hedeflere saldırdığı gerekçesiyle "terörü destekleyen devlet" ilan etti. Sembolik düzeyde kalması beklenen karara ilişkin açıklama yapan Vladimir Zelenskiy "Rusya'nın her düzeyde izole edilmesi gerek" dedi.

Artı Gerçek - Avrupa Parlamentosu (AP) bugün gerçekleştirdiği oturumda Rusya'yı "terörü destekleyen devlet" olarak kabul etti. Karar, Moskova'nın Ukrayna'daki enerji altyapısı, hastaneler, okullar ve sığınaklar gibi sivil hedefleri "uluslararası hukuka aykırı biçimde" vurması gerekçesiyle alındı.

Daha önce Ukrayna işgali sebebiyle Rusya'ya görülmemiş ölçekte yaptırımlar uygulamaya başlayan Avrupa Birliği'nde (AB) bu kararı destekleyecek yasal bir çerçeve bulunmuyor. Dolayısıyla kararın sembolik düzeyde kalması bekleniyor.

ZELENSKİY MEMNUNİYETLE KARŞILADI

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda kararı memnuniyetle karşıladığını açıkladı.

Zelenskiy, "Rusya'nın Ukrayna'da uzun süredir devam eden terör politikasının sonlandırılabilmesi için tüm düzeylerde izole edilmesi ve yaptıklarından sorumlu tutulması gerekiyor" dedi.

Bugüne kadar AB üyesi ülkeler içinde Litvanya, Letonya, Estonya ve Polonya ulusal parlamentolarında Rusya'yı "terörizme destek veren devlet" ilan etti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar