Ukrayna'da altyapıya yeni saldırılar: Kiev'de patlamalar oldu

Ukrayna'da altyapıya yeni saldırılar: Kiev'de patlamalar oldu
Yayınlanma:
A+ A-
Rusya'nın sabah saatlerinde Ukrayna'nın başkent Kiev dahil çok sayıda kente seyir füzeleriyle saldırdığı duyuruldu. Ukraynalı yetkililer sonucu Kiev ve diğer kentlerde geniş ölçekli su ve elektrik kesintileri olduğunu açıkladı.

Artı Gerçek - Ukraynalı yetkililer bu sabah Rusya'nın başkent Kiev dahil Ukrayna kentlerine yeni füze saldırılarında bulunduğunu, altyapı tesislerine yönelik saldırılar sonucu su ve elektrik dağıtımında geniş ölçekli kesintiler yaşandığını duyurdu.

Ukrayna Hava Kuvvetleri, Rusya'nın ülkedeki altyapı tesislerine en az 50 seyir (kruz) füzesi attığını bunların 44'ünün Ukrayna hava savunma sistemleri tarafından imha edildiğini söyledi.

Görgü tanıkları başkent Kiev'de iki büyük patlama yaşandığını belirtti. BBC'ye konuşan bir Kiev sakini bölgenin tamamında elektrik kesintileri olduğunu açıkladı. Harkov kentinde kritik önemdeki altyapı tesislerinin vurulduğu ayrıca Vinnytsia, Dnipropetrovsk, Zaporijya ve Lviv'de de füze saldırıları olduğu açıklandı.

KİEV'İN YÜZDE 80'İNİNE SU VERİLEMİYOR

Kiev bölgesi emniyet müdürü Andrii Nebitov bölge semalarındaki 10 Rus füzesinin düşürüldüğünü açıklarken, Kiev askeri idaresinin başındaki Oleksii Kuleba saldırılar sonucu kritik altyapı tesislerinin vurulduğunu ve biri ciddi olmak üzere iki kişinin yaralandığını söyledi.

Kiev Valisi Vitali Kliçko ise altyapının vurulması sonucu Kiev'de yaşayanların yüzde 80'inine su tedariğinin yapılamadığını, uzmanların su dağıtımı hizmetini geri sağlamak için çalışmalarını başlattığını açıkladı.

Kliçko saldırıların ardından ayrıca 350 bin haneye elektrik verilemediğini, bu konuda da çalışmaların sürdüğünü aktardı.

UKRAYNA BAŞBAKANI: 10 BÖLGEDE 18 TESİS ZARAR GÖRDÜ

CNN'in aktardığına göre Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal ise pazartesi günü gerçekleşen Rus saldırılarının 10 bölgede 18 altyapı tesislerine zarar verdiğini söyledi.

Hedef alınan yerlerin askeri tesisler olmadığını çoğunlukla sivil enerji tesisleri olduğunu söyleyen Şmıgal "Yedi bölgede yüzlerce haneye elektrik verilemediğini" açıkladı.

RUSYA: ASKERİ KOMUTA MERKEZLERİ VE ENERJİ TESİSLERİ VURULDU

Rusya Savunma Bakanlığı ise son saldırılarda "askeri komuta merkezleri ve enerji tesisleri" hedef aldığını öne sürdü.

Bakanlık açıklamasında "Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri, Ukrayna'nın askeri komutası ve enerji sistemlerine karşı yüksek hassasiyetli uzun menzilli hava ve deniz tabanlı silahlarla saldırılarına devam etti. Hedef alınan tüm yerler vuruldu" dedi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar