Rusya duyurdu: Kırım'daki Karadeniz Filosu'na büyük bir İHA saldırısını önledik

Rusya duyurdu: Kırım'daki Karadeniz Filosu'na büyük bir İHA saldırısını önledik
Rusya Ukrayna'yı, Kırım'ın Sivastopol kentinde bulunan Karadeniz Filosu karargahına büyük bir insansız hava aracı (İHA) saldırısı düzenlemekle suçladı. Rusya ayrıca İngiltere'den Ukrayna'ya giden askeri uzmanların da saldırıya yarım ettiğini öne sürdü.

Artı Gerçek - Rusya, Kırım'daki Sivastopol Koyu'nda bulunan Karadeniz Filosu'na Ukrayna tarafından denizden ve havadan yapılan "büyük bir saldırıyı" önlediğini duyurdu.

Sivastopol, Rusya'nın 2014'te Ukrayna'dan ilhak ettiği Kırım'ın en büyük kenti.

Sabaha karşı 04:30'da başlayan ve dokuz insansız hava aracı (İHA) ve yedi insansız donanma aracıyla yapılan saldırı sonucu Rusya'ya ait bir mayın tarama gemisi Ivan Golubets'in hafif hasar aldığı, bütün insansız araçların imha edildiği açıklandı.

Ukrayna henüz saldırıyla ilgili bir açıklama yapmazken, Rusya'nın kente atadığı Vali Mikhail Razvozhaev, Rus donanmasının saldırıyı püskürttüğünü söyledi.

Vali Razvozhaev "Kentte hiçbir yer vurulmadı. Sakinliğimizi koruyoruz. Durum kontrol altında" dedi.

Saldırı sonrası Sivastopol Körfezi'nde teknelerin ve feribotların seferleri geçici olarak durduruldu.

İNGİLİZ UZMANLARIN SALDIRIYA YARDIM ETTİĞİ ÖNE SÜRÜLDÜ

Diğer yandan Rusya Savunma Bakanlığı Kırım'daki saldırının planlamasına Ukrayna'daki İngiliz uzmanların da yardım ettiğini iddia etti.

Açıklamada "Bu terör eyleminin hazırlanması ve Ukrayna'nın 73. Özel Deniz Operasyonları Merkezi'nin askeri personelinin eğitimi, Ukrayna'nın Mykolaiv bölgesindeki Ochakiv şehrinde bulunan İngiliz uzmanların rehberliğinde gerçekleştirildi" dendi.

Rusya Savunma Bakanlığı ayrıca İngiliz uzmanların Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 doğalgaz boru hatlarına yönelik saldırıya da yardım ettiğini öne sürdü.

Bakanlık "Edinilen bilgiye göre İngiliz Donanması'nın temsilcileri, 26 Eylül'de Baltık Denizi'nde Kuzey Akım 1 ve 2 boru hatlarına yönelik terör saldırısının planlanmasında, desteklenmesinde ve gerçekleştirilmesinde de yer aldı" ifadelerini kullandı.

İNGİLTERE SUÇLAMAYI REDDETTİ

İngiltere ise İngiliz donanma personelinin Kuzey Akımı gaz boru hatlarının havaya uçurulmasına yardım ettiği suçlamasını yalanladı.

Reuters'ın aktardığına göre İngiltere Savunma Bakanlığı'ndan bir sözcü, "Dikkatleri Ukrayna'nın yasadışı işgalindeki başarısız idarelerinden uzaklaştırmak için Rusya Savunma Bakanlığı destansı ölçekte yanlış iddialarda bulunmaya başvuruyor. Bu son uydurulmuş hikaye, Batı'dan çok Rus Hükümeti içindeki tartışmalar hakkında daha fazla şey söylüyor" dedi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar