Katar bağlantılı rüşvet operasyonu: Avrupa Parlamentosu'ndaki ofislerde arama yapıldı

Katar bağlantılı rüşvet operasyonu: Avrupa Parlamentosu'ndaki ofislerde arama yapıldı
Belçikalı yetkililer Katar'ın adının karıştığı yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasını sürdürüyor. Avrupalı milletvekilleri ve gözlemciler rüşvet soruşturmasının Avrupa Parlamentosu'nun tarihindeki en büyük skandallardan biri olduğunu belirtiyor.

Artı Gerçek- Belçikalı yetkililer bu yıl Dünya Kupası'na ev sahipliği yapan Katar'ın ekonomik ve siyasi kararları etkilemek amacıyla bazı Avrupa Parlamentosu yetkililerine rüşvet verdiği iddiası kapsamında başlattığı soruşturmayı sürdürüyor.

BBC'nin haberine göre yetkililer Avrupa Parlamentosu'nun Brüksel'deki ofislerinde bir dizi arama yaptı.

Bu Belçika'da cuma gününden beri yapılan 20'inci arama oldu.

Belçika polisi soruşturma kapsamında aralarında Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Eva Kaili'nin de yer aldığı dört kişiyi tutuklamıştı. Kaili dahil tutuklulara "suç örgütüne katılma, kara para aklama ve yolsuzluk" suçlamalarının yöneltildiği açıklanmıştı.

Belçika medyasındaki haberlere göre AP'nin 14 başkan yardımcısından biri olan Kaili ile Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı'nın (S&D) eski İtalyan milletvekili ve İtalyan Articulo Uno Partisi Üyesi Pier-Antonio Panzeri, Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu Genel Sekreteri Luca Visentini ve S&D grubundan asistan Francesco Giorgi tutuklanan isimler. Katar ise rüşvet suçlamalarını reddetmişti.

KAİLİ'NİN AP'DEKİ GÖREVİ SONLANDIRILDI

Diğer yandan Avrupa Parlamentosu'nda bugün yapılan oylamada Kaili Avrupa Parlamentosu'ndaki görevinden alındı.

Oylamada 625 üye Kaili'nin görevden alınması yönünde oy kullandı. Sadece bir üye "Hayır" oyu kullanırken, iki üye de çekimser kaldı.

Yunanistan skandalın ardından Kaili'nin ülkedeki mal varlıklarını dondurmuştu.

Avrupa Parlamentosu cumartesi günkü açıklamasında Kaili'nin parlamentodaki tüm görevlerinin askıya alındığını ilan etmiş, Yunanistan'da muhalefetteki Panhelenik Sosyalist Haraket Partisi de (PASOK) Kaili'nin üyelikten ihraç edildiğini açıklamıştı.

Eski bir televizyon sunucusu olan 44 yaşındaki Kaili, 2014 yılından bu yana PASOK listesinden Avrupa Parlamentosu Milletvekili olarak görev yapıyordu.

KAİLİ SUÇLAMALARI REDDEDİYOR

Kaili'nin avukatlarından biri ise yaptığı açıklamada müvekkilinin Katar'dan para aldığı suçlaamsını reddetti.

Yunanistan'daki Open Tv'ye konuşan avukat Michalis Dimitrakopoulos, "O masum, bunu size söyleyebilirim. Katar'dan sağlanan finansmanla hiçbir ilgisi yok, açık ve net bir şekilde hiçbir ilgisi yok. Onun konumu bu. Kaili hayatında hiçbir ticari faaliyette bulunmadı" dedi.

'DEMOKRASİMİZ SALDIRI ALTINDA'

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Kaili'ye yönelik yolsuzluk iddialarının 'son derece endişe verici' olduğunu söylemiş ve tüm AB kurumlarını kapsayacak bir etik komitesi kurulması gerektiğini belirtmişti.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola ise milletvekillerine parlamentonun bütünlüğünün yeniden sağlanacağına söz verdi.

Metsola "Avrupa demokrasisi saldırı altında, özgür ve demokratik toplumlarımız saldırı altında" dedi.

NE OLMUŞTU?

Belçika Federal Savcılığından 9 Aralık'ta yapılan açıklamada, ismi verilmeyen bir Körfez ülkesinin birkaç aydır AP'nin kararlarını etkilemek amacıyla AP'de stratejik konumdaki kişilere büyük miktarda nakit para verdiği, maddi değeri yüksek hediyeler teklif ettiğinden şüphelenildiği duyurulmuştu.

Belçika medyası savcılık isim vermese de bu ülkenin Katar olduğunu açıklamıştı.

Belçikalı savcılar bir şüphelinin evinde 600 bin euro nakit para, bir AP milletvekilinin dairesinde de 150 bin euro nakit ve Brüksel'deki bir otel odasındaki bavulda yüz binlerce euro nakit para bulduklarını açıklamıştı.

Bilgisayarlar ve cep telefonlarına el konulduğu ayrıca cuma gününden bu yana olası bir veri kaybını önlemek için 10 AP çalışanının bilgi teknolojileri erişimi de "donduruldu." (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar