Avrupa'da 'süper kartel' çökertildi: 30 ton uyuşturucu ele geçirildi

Avrupa'da 'süper kartel' çökertildi: 30 ton uyuşturucu ele geçirildi
Yayınlanma:
A+ A-
Avrupa Polis Teşkilatı beş ülkede eş zamanlı yürüttüğü operasyonlar sonucunda 30 ton uyuşturucu ele geçirdi. 49 kişi gözaltına alınırken, bir Europol yetkilisi şüphelilerden birini "büyük balık" diye niteledi.

Artı Gerçek - Avrupa Polis Teşkilatı (Europol) Belçika, Fransa, Hollanda ve İspanya'da gerçekleştirdiği eş zamanlı operasyonlarla 30 ton uyuşturucuya el koydu. "Çöl Işığı" ismi verilen operasyon iki yıldır devam etmekteydi.

Europol'ün yaptığı açıklamada operasyonların Güney Amerika'dan Hollanda'nın Rotterdam ve Antwerp limanlarına kokain kaçıran bir 'süper kartel'i hedef aldığı belirtildi. Operasyonlarda toplam 49 kişi gözaltına alındı.

AVRUPA'DAKİ UYUŞTURUCU TİCARETİNİN ÜÇTE BİRİNİ KONTROL EDİYORDU

Açıklamada, Europol tarafından takip edilen uyuşturucu tacirlerinin bir araya gelerek 'süper kartel' oluşturduğu ve söz konusu oluşumun Avrupa'daki uyuşturucu ticaretinin üçte birini kontrol ettiği vurgulandı.

Dubai'de "iki değerli hedefin" ele geçirilmesinin ardından, bu kişilerle bağlantılı sürdürülen operasyonlar kapsamında Belçika'da 10, Fransa'da altı, İspanya'da 13 kişi yakalandı. Aynı operasyon kapsamında geçen yıl Hollanda'da 14 kişi gözaltına alınmıştı.

ELEBAŞI İNGİLİZ

Polisin, örgüt şemasını çözebilmek için uyuşturucu tacirleri tarafından kullanılan kriptolu telefonları kırdığı ve uzun süre buradan teknik takip yaptığı belirtildi.

Europol'den yapılan açıklamada, İngiltere vatandaşı olduğu açıklanan kartel lideri, İspanya'da polisin düzenlediği operasyondan kurtularak Dubai'ye kaçtıktan sonra süper karteli buradan yönetmekteydi.

HOLLANDA ŞÜPHELİLERİN İADESİNİ TALEP EDECEK

İsmini vermek istemeyen bir Europol yetkilisi, uzun süren takip sonrasında yakalanan Hollandalı şüphelilerden birinin ise "büyük balık" olduğunu söyledi.

Hollandalı makamların Birleşik Arap Emirlikleri'nde yakalanan şüphelilerin iadesini talep edeceği açıklanırken, Avrupa'da yakalanan şüphelilerin 2019'da Dubai'de tutuklanan Ridouan Taghi ile bağlantılı olduğu belirtildi. Taghi hâlen "Amsterdam merkezli bir uyuşturucu şebekesini yönetmek" ve "cinayet" suçlarından yargılanıyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar