Avustralya'da Nazi selamı veren taraftar ömür boyu maçlara giremeyecek

Avustralya'da Nazi selamı veren taraftar ömür boyu maçlara giremeyecek
Yayınlanma:
A+ A-
Avustralya Kupası maçında Nazi selamı veren bir Sydney United taraftarına ömür boyu maçlara girememe cezası verildi. Nazi selamı veren diğer taraftarlar da araştırılıyor.

Artı Gerçek - Avustralya Futbol Federasyonu, geçen cumartesi günü Sydney United ile Macarthur takımları arasında oynanan final karşılaşmasında, Nazi selamı verdiği tespit edilen bir taraftar ömür boyu futbol maçlarına girmekten men edildi.

Açıklamada, aynı eylemi gerçekleştiren diğer taraftarların kimlik tespit çalışmalarının devam ettiği ve ‘ırkçılığa karşı sıfır tolerans’ politikasının sürdürüleceği ifade edildi.

Macarthur takımının Sydney United’ı 2-0 yendiği karşılaşma sırasında bir grup Sydney United taraftarı Avustralya'nın yerli halkları için birçok etkinlikte yapılan "Ülkeye Hoş Geldiniz" adlı resmi töreni yuhalamıştı.

Karşılaşma sırasında bazı Sydney United taraftarları 1929-1945 yılları arasında faaliyet gösteren ve yüzbinlerce Yahudi,Sırp ve Roman'ın ölümünden sorumlu tutulan faşist örgüt Ustaşa'nın kullandığı "Za Dom Spremni" (Vatan için - Hazır!) adlı şarkıyı söylemiş, aralarından bazılarının da Nazi selamı verdiği kameraya yansımıştı.

Eski adı ‘Sydney Hırvatistan’ olan Sydney United ülkedeki Hırvat göçmenler tarafından 1958’de kurulmuştu. (DIŞ HABERLER)