Avustralya'da bir nehir milyonlarca ölü balıkla kaplandı

Avustralya'da bir nehir milyonlarca ölü balıkla kaplandı
Yayınlanma:
A+ A-
Avustralya'nın Menindee kasabasındaki Darling Nehri milyonlarca ölü balıkla kaplandı. Bölge sakinleri toplu balık ölümü nedeniyle temiz suya erişimde zorlanırken balık ölümlerine ani hava sıcaklığının tetiklediği oksijen düşüklüğü sebep olduğu açıklandı

Artı Gerçek - Avustralya'nın New South Wales (NSW) eyaletinin batısındaki Menindee'deki Darling Nehri'nde milyonlarca ölü balık bulundu. Eyaletin Birincil Endüstriler Departmanı'nın (DPI) balıkçılık birimi, ölümleri araştırmak için bölgeye yetkilileri gönderdi. DPI'da tatlı su ortamları müdürü Cameron Lay, "çok üzücü" olarak nitelediği durumun 2019'da kuraklık sırasında aynı bölgede yaşanan balık ölümleri felaketine eşit olabileceğini söyledi.

Lay, "Dün geç saatlerde ve bu sabah erken saatlerde gelen raporlara göre binlerce, potansiyel olarak on binlerce, ölen Avustralya'ya özgü kemikli tatlı su balığı olduğu tahmin ediliyordu. Bu tahminler şu an milyonları buldu. Gerçekten de suyun yüzünde onlarca kilometre boyunca ölü balıkları görebiliyoruz"dedi.

BBC'ye konuşan bölge sakini Graeme McCrabb de "Yaklaşık 30 kilometre boyunca ölü balık var" dedi.

TOPLU ÖLÜMLERİN SEBEBİ DÜŞEN OKSİJEN SEVİYESİ

Çevre yetkilileri ülkenin en uzun ikinci nehrindeki toplu balık ölümünün nedeninin aşırı sıcak havalara bağlı olarak oksijen seviyesinin düşmesi olduğunu söylüyor.İlerleyen günlerde batı NSW'da 40 santigrat dereceyi aşan bir sıcak hava dalgasından endişe duyduklarını aktaran Lay, "Bu durum su kalitesi ve balıklar için devam eden bir risk oluşturabilir, bu nedenle durumu izlemek için elimizden gelen her şeyi yapacağız" diye konuştu.

Bölgede 2018 ve 2019'da da kuraklık yaşandığı dönemde bir milyona yakın balık ölmüş, balıkların ölümünden düşük su akışı, ani hava sıcaklığı değişimi ve kötü su kalitesi sorumlu tutulmuştu. Bu sıcak hava dalgalarının artışının ve artan şiddetinin insan kaynaklı faaliyetlerin küresel iklim değişikliğine olan katkısının neden olduğu bilimsel olarak genel kabul görüyor.

BÖLGE SAKİNLERİ DURUMDAN ŞİKAYETÇİ

Bölgedeki 500 nüfuslu kasabada yaşayanlar ölü balıkların yarattığı kokudan ayrıca ırmak suyunu evsel amaçlarla kullanamamaktan dolayı zor durumda kaldı. Birincil Endüstriler Departmanı da açıklamasında "Mutfağınızda tüm kapılar kapalı ve klimasız bir şekilde çürümeye terk ettiğiniz bir balığı hayal edin, bizde bunlardan milyonlarca var" ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar