Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliği'ne silahlı saldırı: Bir ölü, iki yaralı

Yayınlanma:
A+ A-
Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliği'ndeki güvenlik noktası silahlı saldırıyla hedef alındı. Kalaşnikof kullanan saldırgan güvenlik şefini öldürdü, iki güvenliği yaraladı. Ön incelemeye göre yakalanan saldırgan kişisel sebeplerle eylemini yaptı.

Artı Gerçek - Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliği'nin dışındaki koruma noktasına silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda güvenlik amiri öldü, iki güvenlik görevlisi de yaralandı. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, saldırganın Kalaşnikof tipi otomatik silah kullandığı bilgisi verildi. Yayınlanan güvenlik kamerası görüntülerinde güvenlik noktasına hızla giren saldırganın kapıdan ateş açtığı görülüyor. Güvenlik görevlilerinden birinin açılan ateş sonrasında yere yığıldığı, diğer görevlinin ise saldırganın üzerine atlayarak etkisiz hale getirmeye çalıştığı görüntülerde yer alıyor.

KİŞİSEL HUSUMET İDDİASI

Tahran polisi saldırganı yakaladığını ve saldırıyı neden yaptığını araştırdıklarını duyurdu. Tahran Polis Komutanı Hüseyin Rahimi, "Saldırgan 2 küçük çocukla binaya giriyor. İlk belirlemelere göre saldırıyı şahsi ve ailevi sorunlar nedeniyle düzenlediği belirlendi. ifadelerini kullandı. Rahimi, saldırganın kimliği hakkında ise bilgi vermedi. Tahran'daki suç işleri sorumlusu Yargıç Muhammed Şehriyari de Tasnim haber ajansına yaptığı açıklamada saldırganın kişisel nedenlerden dolayı saldırıyı yaptığını öne sürdü.

Şehriyari saldırganın Azerbaycanlı eşinin elçiliğe gittikten sonra eve dönmediğini söylediğini aktararak saldırganın elçilikle iletişim çabalarının sonuç vermediğini ve eşinin elçilikte olduğunu düşündüğünü söylediğini duyurdu.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani de konuyla ilgili açıklamasında saldırıyı şiddetle kınadıklarını belirtti. Azerbaycan halkına ve hükümetine taziyelerini ileten Kenani, "Siyasi ve güvenlik makamlarının özel talimatıyla bu saldırının boyutları ve saldırganın saiki yüksek öncelik ve hassasiyetle soruşturuluyor" ifadelerini kullandı. Kenani, "İlgili makam ve kurumların ön araştırmalarının sonucu, bu eylemin arkasında kişisel saiklerin olduğunu gösteriyor" açıklamasında bulundu.

ALİYEV 'TERÖR SALDIRISI' DEDİ

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Twitter hesabından yaptığı açıklamada, saldırıyı terör eylemi şeklinde niteleyerek, "Bu terör eyleminin bir an önce soruşturulmasını ve teröristlerin cezalandırılmasını talep ediyoruz. Diplomatik misyonlara terör saldırısı kabul edilemez" ifadelerini kullandı

AZERBAYCAN DIŞİŞLERİ: ACİL ÇAĞRILARIMIZA GEREKEN HASSASİYET GÖSTERİLMEDİ

Azerbaycan Dışişleri ise salıdırıya sert tepki göstererek "İran'daki Azerbaycan karşıtı kampanyanın" katkı yaptığını açıkladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Tahran Büyükelçiliğine yapılan saldırının şiddetle kınandığı belirtilerek "İran, Diplomatik İlişkiler Hakkında Viyana Sözleşmesi'nden doğan yükümlülüğü gereği elçiliğin ve çalışanlarının güvenliğini sağlamak zorundaydı" denildi. İran'daki Azerbaycan diplomatik misyonuna daha önce de tehditlerin yapıldığı hatırlatılan açıklamada, "Bu tür durumların önlenmesi ve diplomatik misyonlarımızın güvenliğini sağlamaya yönelik tedbirler İran'ın nezdinde sürekli gündeme getirilmiştir. Maalesef son kanlı terör saldırısı, bu yöndeki acil çağrılarımıza gereken hassasiyeti göstermemenin ciddi sonuçlar doğurduğunu ortaya koyuyor. İran'da son dönemde artan Azerbaycan karşıtı kampanyanın diplomatik misyonumuza yönelik bu tür saldırıları teşvik ettiği kanaatindeyiz" ifadeleri kullanıldı.

'ELÇİLİK ÇALIŞANLARINI TAHLİYE ETMEYİ PLANLIYORUZ'

Azerbaycan Dışişleri'nin açıklamasında ayrıca "İran'ın söz konusu terör saldırısının failleri ile bu kanlı eylemin emrini verenlerin bir an önce tespit edilerek en ağır şekilde cezalandırılmasını şiddetle talep ediyoruz. Azerbaycan tarafı, faillerin tespit edilmesi ve makul bir şekilde cezalandırılması için ilgili uluslararası mekanizmaların sağladığı tüm imkanları kullanacaktır. Terör saldırısı sonucu meydana gelen durum nedeniyle büyükelçilik çalışanları ve aile bireylerinin tahliyesi yönünde gerekli tedbirlerin alınması planlanmaktadır" ifadeleri yer aldı.

ÇAVUŞOĞLU'NDAN BAŞSAĞLIĞI TELEFONU

Olayın ardından Azerbaycan Dışişleri Bakanı Jeyhun Bayramov ile görüşen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin saldırıyı "en güçlü şekilde kınadığını" söyledi. Dışişleri açıklamasında, "Bakan Çavuşoğlu, hayatını kaybeden Büyükelçilik görevlisi için başsağlığı, yaralılara acil şifalar dilemiştir" ifadelerine yer verildi. Dışişleri Bakanlığı da elçiliğe düzenlenen silahlı saldırıyı lanetledi ve sorumluların derhal bulunarak adalete teslim edilmesinin önemine vurgu yaptı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar