Belçika Adalet Bakanı'nı kaçırmayı planladığı iddia edilen 4 kişi tutuklandı

Belçika Adalet Bakanı'nı kaçırmayı planladığı iddia edilen 4 kişi tutuklandı
Yayınlanma:
Güncelleme: 26 Eylül 2022 23:43
A+ A-
Belçika Adalet Bakanı Vincent Van Quickenborne'u kaçırma planı yapan 4 Hollandalının tutuklandığı açıklandı.

Hollanda polisi, Belçika Adalet Bakanı Vincent Van Quickenborne'ı kaçırma planı yaptıkları iddiasıyla, dört şüpheliyi tutukladı.

Hollandaslı olan şüphelilerin 21 yaşında olanı cumartesi günü diğerleri üçü ise cuma günü Hollanda'da yakalandı.

Savcılık ayrıntılı açıklama yapmazaken, Belçika basını bir uyuşturucu çetesinin Van Quickenborne kaçırmayı planladığını iddia etti.

VRT kamu kuruluşu Bakan Van Quickenborne’nin evinin önündeki araçta Kalaşnikof saldırı tüfeği, ateşli silahlar ve iki şişe benzin bulunduğunu ifade etti.

BAŞBAKAN DE CROO: KABUL EDİLEMEZ

Belçikalı federal savcılar geçtiğimiz cumartesi günü yaptığı açıklamada, Bakan Van Quickenborne’un ciddi bir tehdit sonrasında daha sıkı polis gözetimi altına alındığını ifade etmiş, Bakan Quickenborne’un güvenliğine yönelik çok `ciddiye` alınan `muhtemel bir tehdit hakkında geçen hafta bilgilendirildiklerini` ve soruşturma başlattıklarını belirtmişti.

Van Quickenborne sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, sıkı güvenlik altına alındığını ve önümüzdeki günlerde planlanan etkinliklere katılmayacağını aktardı.

Bakan organize suçla mücadele eden herkesin riskleri bildiğini ve eskisinden daha fazla insan gücü ve kaynağa sahip suç gruplarını hedef almaya devam edeceğini vurguladı.

Belçika Başbakanı Alexander De Croo da bakana yönelik tehdidin "kabul edilemez" olduğunu söyleyerek "Kimse tarafından korkutulmayacağız" dedi.

Belçika'nın Antwerp kentinde  son yıllarda uyuşturucu kaçakçılığı bağlantılı şiddet olayları arttı. 2021'de kentte 89 ton uyuşturucu yakalandı.

Europol'un bir raporuna göre Belçika ve Hollanda Avrupa'daki kokain pazarının merkezi haline gelmiş durumda.

Öne Çıkanlar